Syn.: Monochaetum album S. Winkl., Monochaetum bracteolatum Triana, Monochaetum cymosum Gleason, Monochaetum diffusum Cogn., Monochaetum intermedium Gleason, Monochaetum rivulare Naudin, Rhexia floribunda Schltdl.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Monochaetum floribundum
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od jižního Mexika po Panamu; ze všech středoamerických druhů rodu má největší areál.
Ekologie: Vyskytuje se v mlžných lesích, v porostech dubů a borovic, lokality leží v nadmořské výšce 900–2700 m.
Monochaetum floribundum
Popis: Stálezelený keřík nebo keř vysoký 0,5–2,5 m, s křivolakými větvemi; letorosty jsou oblé, odstále i přitiskle chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,1–0,5 cm dlouhý; čepel je kopinatá, 1,4–4,5(–8) cm dlouhá a 0,4–1,5(–2,9) cm široká, na líci i rubu přitiskle chlupatá, kromě toho na spodní straně na hlavních žilkách a na okraji listu s odstálými chlupy, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, s 3–5 páry obloukovitých, souběžných postranních žilek. Květy jsou 4četné, jednotlivé nebo ve vidlanech; češule je baňkovitá, asi 5 mm dlouhá; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, asi 5 mm dlouhé, špičaté; korunní lístky jsou volné, obvejčité, 5–14 mm dlouhé, bělavé nebo světle růžové; 4 delší tyčinky mají prašníky dlouhé 3,5–5 mm, růžové, 4 kratší tyčinky mají prašníky 2–3,5 mm dlouhé, žluté; čnělka je 4–5 mm dlouhá, hákovitá. Plodem je 4pouzdrá červená tobolka.
Monochaetum floribundum
Monochaetum floribundum
Fotografovala Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde: Santa Elena).