Syn.: Dortmanna decipiens (Sond.) Kuntze, Lobelia decipiens Sond., Lobelia dobrowskioides Diels
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Monopsis decipiens

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Free State, Gauteng, Mpumalanga a Limpopo), areál zasahuje i do Zimbabwe, Mosambiku, Lesotha a Svazijska.

Ekologie: Roste na vysychavých travnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od září do března, na lokalitách se objevuje obzvláště po ohni.

Monopsis decipiens

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 8–20(–60) cm dlouhou, lysou nebo krátce chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, zhruba 10 mm dlouhé a asi 1 mm široké, celokrajné nebo drobně zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika v úžlabí horních listů, kališních lístků je 5, jsou kopinaté, 4–5 mm dlouhé, špičaté, odstálé, koruna je souměrná, resupinovaná (řada druhů tohoto rodu má květy bez resupinace), 2pyská, horní pysk je 2laločný, nachový, dolní pysk je 3laločný, o průměru okolo 15 mm, většinou modrý se žlutou kresbou. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Monopsis v současnosti zahrnuje 16 druhů, které se vyskytují v tropické Africe, původem kapský druh Monopsis debilis byl zavlečen i do Austrálie.

Monopsis decipiens
Monopsis decipiens
Monopsis decipiens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).