Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Monopyle maxonii
Rozšíření: Areál je dosti malý, zaujímá pouze Kostariku a západní část Panamy.
Ekologie: Roste v podrostu tropického deštného nebo mlžného lesa, ale i v druhotných výsadbách a na pasekách. Lokality leží v nadmořské výšce 200–1400 m. Květy opyluje blanokřídlý hmyz.
Monopyle maxonii
Popis: Statná terestrická bylina nebo keřík, dorůstá výšky až 1,5 m; lodyhy jsou přímé, tenké, většinou nevětvené, často červenofialové. Listy jsou vstřícné, v každém páru jsou nápadně nestejně veliké; řapík je až 3,5 cm dlouhý; čepel většího listu je eliptická, 7–18 cm dlouhá a 4–9 cm široká, menšího listu asi do 3,5 cm dlouhá, tenká, pokrytá háčkovitými chloupky, na líci tmavozelená, na rubu světlejší, na bázi asymetrická, vroubkovaná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je koncový hrozen nebo vrcholičnatá lata s malými listeny; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou 2–60 mm dlouhé, červenofialové, ven vyhnuté; koruna je slabě souměrná, trubkovitá až zvonkovitá, světle fialová nebo bílá, korunní trubka je asi 2 cm dlouhá, cípy jsou rozestálé, často na vnější straně fialové; tyčinky jsou 4, na bázi přirostlé ke koruně; semeník srůstá ze 2 plodolistů, je spodní, čihovitý, jednopouzdrý, čnělka je silná. Plody jsou červenohnědé tobolky až 1,5 cm dlouhé a 0,3 cm široké, na bázi zakřivené, srostlé s kalichem.
Monopyle maxoniiMonopyle maxonii
Monopyle maxonii
Monopyle maxonii
Monopyle maxonii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde, Santa Elena), a Vladimíra Loydová, v březnu 2016 (Kostarika, vrchol Cerro Chato nedaleko Arenalu).