Syn.: Hypopitys uniflora (L.) Crantz, Monotropa australis Andres, Monotropa brittonii Small, Monotropa coccinea Zucc., Monotropa morisoni Pers., Monotropa morisoniana Michx.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Monotropaceae Nutt. – hnilákovité
Monotropa uniflora
Rozšíření: Druh má obrovský areál ve východní Asii a v Americe. Asijská část areálu zahrnuje území od severního Pákistánu, Indie, Bhútánu a jižní Číny po Koreu, Tchaj-wan a Japonsko. V Americe se vyskytuje na severu téměř v celé Kanadě (s výjimkou polárních oblastí), v USA na západě od státu Washington po Kalifornii, dále v celém povodí Mississippi a od Maine až po Floridu, dále roste v celé Střední Americe a přesahuje až do Kolumbie.
Ekologie: Provází jehličnaté nebo smíšené lesy, preferuje vlhčí zastíněná stanoviště a kyselé půdy se středním obsahem živin a humusem ve formě mul a moder. Kvete od brzkého léta do podzimu.
Monotropa uniflora
Monotropa uniflora
Popis: Heterotrofní, nezelená, vytrvalá bylina, získávající organické živiny prostřednictvím mykorhizy; oddenek je dužnatý, z něj vyrůstají často celá „hnízda“ lodyh 5–30 cm vysokých, zpravidla sněhově bílých. Listy jsou přeměněny na čárkovité až vejčité, do 10 mm dlouhé, někdy průsvitné šupiny. Květ je na vrcholu lodyhy jediný, nicí, zpravidla pětičetný; kališní lístky jsou kopinaté, 7–10 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, 1–2 cm dlouhá, bílá až růžová nebo načervenalá, na bázi poněkud vakovitě vydutá, korunní lístky jsou na vnější straně roztroušeně žláznaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo lehce třepenité; tyčinek je 8–14, mají lysé nebo řídce chlupaté nitky; semeník je svrchní, blizna je diskovitá, laločnatá. Plodem je pětipouzdrá, téměř kulovitá, přímá, 7–11 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Podle nejnovějších systematických výzkumů se zdá, že rod Monotropa, který zřejmě obsahuje pouze 3 druhy, není fylogeneticky jednotný; druhy Monotropa hypopitys a Monotropa hypophegea tomuto druhu nejsou příliš příbuzné.
Monotropa uniflora
Monotropa uniflora
Monotropa uniflora
Monotropa uniflora
Monotropa uniflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Elk Falls Provincial Park), Karel Bergmann, v létě 2013 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).