Syn.: Philodendron pertusum Kunth et Bouché
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Monstera deliciosa
Rozšíření: Původní v jižním Mexiku a přilehlých oblastech Střední Ameriky, pěstuje se v řadě dalších tropických oblastí světa. V chladnějších oblastech běžně bývá pěstována jako pokojová rostlina. V nejteplejších oblastech jižní Evropy a v Makaronésii občas zplaňuje ze zahrad a parků.
Ekologie: Roste epifyticky v tropických oblastech, v jižní Evropě a Makaronésii zplaňuje v blízkosti lidských sídel a cest, objevuje se zde především na zastíněných a stále vlhkých skalách, svazích i zdech. Kvete od června do září.
Monstera deliciosa
Popis: Vytrvalá pnoucí rostlina s četnými vzdušnými kořeny, 2–8(–20) m dlouhá. Listy jsou dlouze řapíkaté, srdčité, 25–90 cm dlouhé a 25–75 cm široké, zprvu celokrajné, později hluboce laločnaté a perforované, kožovité. Květy ve válcovitých palicích s bělavým toulcem. Plodem jsou dužnaté bobule nahloučené v dlouhé palici, která je až 25 cm dlouhá a dosahuje 3–4 cm v průměru.
Využití: Celá rostlina je silně jedovatá – výjimku však tvoří plod, který je velice chutný a v oblastech s rozšířením druhu se často právě pro něj i pěstuje. Požívá se v syrovém stavu, připravují se z něj i marmelády, sirupy či zmrzlina. Ze vzdušných kořenů se vyrábějí lana.
Monstera deliciosa
Monstera deliciosa
Monstera deliciosaMonstera deliciosa
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 27. 6. 2005 a Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2013 (Portugalsko, Madeira, Funchal a Penha da Águia).