MONTINIA CARYOPHYLLACEA Thunb.

Syn.: Montinia acris L. f., Montinia frutescens Harv. et Sond.
Čeleď: Montiniaceae (Engl.) Nak.
Montinia caryophyllacea
Rozšíření: Druh rozšířený na jihozápadě Afriky. Vyskytuje se v jižní Angole, Namibii, Botswaně a v Jihoafrické republice, kde roste v provinciích Northern, Western a Eastern Cape.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích, v polopouštích, savaně, ve formacích karoo, renosterveld i fynbos. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Montinia caryophyllacea
Popis: Dvoudomý prutovitý opadavý keřík nebo keř dorůstající výšky 1–2(–4) m. Listy jsou střídavé, kožovité, obkopinaté, 1,5–7 cm dlouhé a (0,5–)1–2,5 cm široké, sivozelené, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté až zaokrouhlené. Samčí květy vyrůstají na koncích větví v chudokvětých vrcholících; kalich je vytrvalý, 4četný, tvoří trubku a krátké cípy; korunní lístky jsou volné, 4, 3–5 mm dlouhé, bílé; tyčinky jsou 4; samičí květy vyrůstají jednotlivě nebo ve dvojicích; jejich kalich je nálevkovitý, asi 7 mm dlouhý, se 4 zuby; korunní lístky jsou 4, volné, bílé; spodní semeník tvoří 2 srostlé plodolisty, čnělka je dvouklaná, s podkovovitými bliznami. Plody jsou 1,5–2 cm dlouhé válcovité tobolky; semena jsou křídlatá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do čeledi Montiniaceae patří celkem 3 rody a asi 5 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe a na Madagaskaru. Dříve byla kladena do blízkosti lomikamenovitých (Saxifragaceae), nyní se usuzuje, že má blízko k lilkovitým (Solanaceae).
Montinia caryophyllacea
Montinia caryophyllacea
Montinia caryophyllacea
Fotografováno ve dnech 22. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh a Kapské Město, Stolová hora).