Syn.: Arum aculeatum (G. Mey.) Steud., Arum arborescens L., Caladium aculeatum G. Mey., Caladium arborescens (L.) Vent., Caladium arboreum Kunth, Montrichardia aculeatum (G. Mey.) Crueg., Montrichardia arborea (Kunth) Schott, Montrichardia fendleri Schott, Montrichardia splitgerberi Schott, Philodendron arborescens (L.) Kunth, Philodendron arboreum (Kunth) Kunth, Pleurospa reticulata Raf., nom. illeg.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Montrichardia arborescens
Rozšíření: Areál druhu zahrnuje Střední Ameriku (od jihu Mexika po Panamu, rovněž na Malých Antilách) a sever Jižní Ameriky (od Kolumbie přes povodí Orinoka až po ústí Amazonky).
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, obvykle v pobřežní vegetaci v okolí vodních toků, kanálů a lagun, v mokřinách, v pásmu od říčních delt až do nadmořské výšky okolo 120 m.
Montrichardia arborescens
Popis: Mohutná vytrvalá bylina vytvářející často husté porosty a kořenící obvykle v bahně na dně vodních toků. Lodyha je přímá, 1–3 m dlouhá, štíhlá, na bázi s ostny 2–3 mm dlouhými. Řapíky jsou 20–30 cm dlouhé, listové čepele jsou víceméně střelovité, 15–40 cm dlouhé, jejich délka je zřetelně větší než šířka, mezi oběma laloky listu je obvykle jasně postřehnutelná mezera. Květenství je axilární, vyrůstá na stopce 3–6 cm dlouhé; toulec je podlouhle vejčitý, 10–15 cm dlouhý a 6–7 cm široký, vně nazelenalý, uvnitř bělavý; palice je 6–16 cm dlouhá, silná. Souplodí je až 11 cm dlouhé a 8 cm široké, bobule jsou ve zralosti zelené.
Poznámka: Rod Montrichardia zahrnuje jen dva druhy, kromě zde představovaného je to ještě jihoamerická Montrichardia linifera vyskytující se především v povodí Amazonky a na východním pobřeží střední Brazílie. Její lodyha je silná, hladká, nanejvýše s tupými výrůstky; listy jsou víceméně srdčité, jejich délka je obvykle skoro stejná jako jejich šířka; laloky listu se často překrývají, mezera mezi nimi je jen malá nebo neznatelná. V reálu jsou listové čepele obou druhů značně proměnlivé, při posuzování podoby listové čepele je dobré brát v potaz tvar listu v populaci převládající.
Montrichardia arborescens
Montrichardia arborescens
Montrichardia arborescens
Montrichardia arborescens
Montrichardia arborescens
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 18. a 19. 1. 2016 (Venezuela, delta řeky Orinoko).