Syn.: Moraea pavonia var. lutea (Ker Gawl.) Baker, Moraea tricuspis var. lutea Ker Gawl., Vieusseuxia bellendenii Sweet, Vieusseuxia spiralis D. Delaroche
Česká jména: protistojka (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Moraea bellendenii
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, kde roste jednak v oblasti vymezené přibližně městečky Darling a Bredasdorp, a dále izolovaně v okolí města Knysna.
Ekologie: Roste obvykle ve formaci renosterveld, v křovinách na žulovém nebo břidličnatém podkladu, na písčitých nebo jílovitých půdách v územích se zimními dešti a letním srážkovým propadem. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 600 m. Kvete v na jaře; rozkvetlý květ vydrží 2–3 dny.
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou podzemní hlízou se siťkovitým obalem, vysoká 50–100 cm. Z přímé prutovité lodyhy vyrůstá jediný list, čárkovitý a žlábkovitý. Lodyha nese vějířek s malým počtem květů; květy se vyznačují trojicí ploše rozložených vnějších okvětních lístků, které jsou světle žluté, na bázi sytěji vybarvené a s tmavšími hnědými skvrnkami, vnitřní okvětní lístky jsou mnohem menší, na vrcholu trojzubé, střední zub bývá spirálně stočený; tyčinky jsou 3; semeník je spodní, čnělka je nad bází rozdělená do 3 křídlatých ramen, na vrcholu hluboce rozčleněná v nitkovité cípy. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) tento druh hodnotí v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Moraea bellendenii
Moraea bellendeniiMoraea bellendenii
Moraea bellendenii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Oudepost Reserve).