Syn.: Iris crispa L. f., Moraea crispa (L. f.) Ker Gawl., nom. illeg., Moraea decussata Klatt, Moraea sulphurea Baker, Moraea undulata Ker Gawl., nom. illeg., Vieusseuxia angustifolia Eckl., nom. inval., Vieusseuxia brehmii Eckl., nom. inval.
Česká jména: protistojka (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Moraea gawleri
Rozšíření: Druh s poměrně velkým areálem v Jihoafrické republice, je znám z provincií Northern, Western a okrajově i Eastern Cape.
Ekologie: Vyskytuje se na sezónně vlhkých stanovištích v územích s vydatnými zimními srážkami a letním suchem, převážně ve formaci renosterveld. Preferuje jílovité nebo písčité půdy, často na bohatších podkladech vzniklých zvětráváním žul, roste od pobřeží až do nadmořské výšky kolem 1200 m. Kvete v zimě a na jaře.
Moraea gawleri
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou podzemní hlízou, obalenou pevnými podélnými vlákny, vysoká 15–45 cm. Listy jsou nejčastěji 2–3, žlábkovité, často plazící se po zemi, na okraji někdy zkadeřené. Lodyha je přímá, nese vějířek s několika květy; pod květy jsou těsně objímavé, zelené listeny; květy jsou šestičetné, s krátkou trubkou a ploše rozloženými cípy, které mohou být žluté, krémově hnědožluté nebo červené, někdy dvoubarevné, vnější okvětní cípy jsou 1,8–2,5 cm dlouhé, poněkud delší a širší než vnitřní, zpravidla nad bází s žlutou, tmavěji ohraničenou skvrnou; tyčinky jsou 3; semeník je spodní, čnělka je nad bází rozdělená ve 3 široce křídlatá, vzhůru směřující, hluboce rozčleněná, až 1,2 cm dlouhá ramena. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Patří k běžnějším jihoafrickým druhům rodu, takže v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Moraea gawleri
Moraea gawleri
Moraea gawleri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve).