Syn.: Iris mutila Licht. ex Roem. et Schult., Iris tripetala L. f., Moraea amabilis Diels, Moraea monophylla Baker, Moraea punctata Baker, Vieusseuxia mutila (Licht. ex Roem. et Schult.) Eckl., Vieusseuxia pulchra Eckl., nom. inval., Vieusseuxia tripetala (L. f.) Voigt, Vieusseuxia tripetaloides DC., nom. illeg.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Moraea tripetala
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern a Western Cape.
Ekologie: Vyskytuje se na periodicky zvlhčovaných, jílovitých, ale i mělkých kamenitých půdách na podkladu žul, břidlic i pískovců, ve formacích fynbos, renosterveld i karoo. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m. Kvete na jaře; květy vydrží několik dní.
Moraea tripetala
Popis: Vytrvalá, zpravidla nevětvená bylina s bazální stonkovou hlízou, pokrytou roztřepeným obalem; dorůstá výšky 10–50 cm. List je jediný, čárkovitý, 4–50 cm dlouhý, žlábkovitý, lysý nebo v dolní části pýřitý, většinou chabý. Květenství je chudý vějířek; květy mají vzhled malého kosatečku; okvětí se vyznačuje krátkou trubkou, vnější cípy jsou 2,7–3,5 cm dlouhé, s šikmu vzhůru směřující stopkovitou bazální částí a dolů sehnutou rozšířenou částí apikální, světle modré, fialové nebo až purpurové, řidčeji bílé nebo i žluté, na bázi se světlou, bělavou nebo žlutavou skvrnou často lemovanou tmavším obrysem, vnitřní cípy jsou zakrnělé, nitkovité, případně mohou zcela chybět; tyčinky jsou 3, přitisklé k cípům okvětí; semeník je spodní, čnělka je nad bází rozeklaná ve 3 široce křídlatá, konci nahoru směřující ramena, hluboce rozčleněná v čárkovité cípy. Plodem je trojpouzdrá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Dosti široce rozšířený druh, v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) hodnocený jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Moraea tripetala
Moraea tripetala
Moraea tripetala
Moraea tripetala
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. až 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: různé lokality).