MORELLA CERIFERA (L.) Small – voskovník obecný

Syn.: Cerophora angustifolia Raf., Cerophora inodora Raf., Cerophora lanceolata Raf., Cerophora spicans Raf., Cerothamnus ceriferus (L.) Small, Myrica cerifera L., Myrica mexicana Humb. et Bonpl. ex Willd., Myrica xalapensis Kunth
Česká jména: voskovník obecný (Presl 1846)
Čeleď: Myricaceae Kunth – voskovníkovité

Morella cerifera

Rozšíření: Americký druh – areál se táhne od státu New Jersey po Floridu, na západ do Oklahomy a Texasu, dále do Mexika, Střední Ameriky, na Velké Antily a Bermudy.

Ekologie: Roste v borových lesích, ve smíšených opadavých lesích, v mokřinách, bažinách, na okraji vodních toků, ale i na pobřežních píscích a dunách, polích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete po celý rok.

Morella cerifera

Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý strom, 1–9(–14) m vysoký. Větve jsou červenohnědé, juvenilní žláznaté, jinak lysé nebo chlupaté. Listy jsou krátce řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, (1,1–)2–9(–13,3) × 1–2(–3,3) cm, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné nebo se 3–4 mělkými zuby na každé straně, na vrcholu špičaté nebo skoro zakulacené, vedlejších žilek je méně než 9 na každé straně, jsou poměrně nevýrazné, čepele jsou na líci temně zelené, lysé nebo chlupaté, na rubu zelenožluté, lysé, jen na střední žilce chlupaté, po obou stranách žláznaté. Květenství jsou vzpřímená, úžlabní, samčí jehnědy jsou 1–3,5 cm dlouhé, s 15–40 květy, samičí jsou 1–3 cm dlouhé, s 8–30 květy; květy jsou jednopohlavné, samčí s listenem kratším než tyčinky, které jsou 3–4, listence samičích květů vytrvávají, pestík je asi 3 mm dlouhý. Plody jsou kulovité až elipsoidní, 2–3(–4) mm. Morella cerifera je morfologicky velmi variabilní druh.

Využití: Původní Američané používali odvar z listů a větví k léčbě horečky, kořeny k léčbě zánětu mandlí a na tišení bolestí břicha, též jako povzbuzující prostředek. O pozoruhodném využití tohoto druhu se zmiňuje i J. S. Presl (1846): Jínovatka holénky povlékající sestává z vosku, který vařením jich u vodě na povrch se podnáší; třebas zelený slouží k dělání svíček předobrých, vonných, jakož i flastrův, mastí k lékařským oučelům.

Morella cerifera
Morella cerifera

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).