Mozartův platan ve Vídni

Platanus ×hispanica, platan javorolistý (Platanaceae):

  • Výška stromu: údajně 20 m
  • Obvod kmene: asi 660 cm (v roce 2014)
  • Odhadované stáří: údajně zhruba 240 let (v roce 2019)

Tento památný platan roste na vídeňské ulici Rennweg, poblíž světoznámého Belvederu a dočista maličký kousek od místní univerzitní botanické zahrady. Za přírodní památku byl prohlášen už dne 22. 12. 1936.

Vídeň říkává tomuto stromu Mozart-Platane, protože prý kolem něj často chodívával geniální Wolfgang Amadeus (1756–91). Jeho cílem v této části města tehdy bývala domácnost císařského botanika N. J. Jacquina, docházel k nim dávat lekce klavírní hry. A údajně právě onen botanik Jacquin nechal tento strom kolem roku 1780 vysadit, je to tedy platan v pravém smyslu slova Jacquinův. Jenže znáte to, Mozarta zná v dnešní době každý, košatost Jacquinovy existence je radostí spíše jen pro fajnšmekry – takže dobře, ať si je to tedy klidně platan Mozartův.

Vídeňská databáze přírodních památek Mozartův platan určuje jako platan východní (Platanus orientalis), čemuž se nám však příliš věřit nechce, řekli bychom, že tento exemplář může mít blíže k platanu javorolistému (Platanus ×hispanica) – ostatně, posuďte sami, je dost možné, že tento „Mozartův platan východní“ bude ve skutečnosti nejspíš „Jacquinovým platanem javorolistým“. Hmm, možná ani tak starý nebude, platany podobného věku totiž známe a obvod jejich kmene bývá nezřídka o dost větší (třeba jako u exempláře ze saské Pilnice, je však pravda, že stanoviště tohoto vídeňského platanu je podstatně extrémnější, pro dobrý růst stromu méně vhodné).

Mozartův platan ve Vídni
Mozartův platan ve Vídni
Mozartův platan ve Vídni
Mozartův platan ve Vídni
Mozartův platan ve Vídni

Fotografováno dne 11. 9. 2019.