Syn.: Mucilago crustacea var. alba Battarra, Mucilago crustacea var. solida (Sturgis) G. Lister ex Nann.-Bremek., Mucilago dictyospora (R. E. Fr.) Lizárraga, G. Moreno et Illana, Mucilago spongiosa (Leyss.) Morgan, Mucilago spongiosa var. dictyospora (R. E. Fr.) G. Lister, Mucilago spongiosa var. solida (Sturgis) G. Lister, Mucilago spongiosa Morgan var. spongiosa, Mucor spongiosus Leyss., Reticularia alba Bull., Spumaria alba (Bull.) DC., Spumaria alba var. dictyospora R. E. Fr., Spumaria alba var. solida Sturgis, Spumaria solida (Sturgis) H. Jahn – pěnitka popelavá
Čeleď: Didymiaceae Rostaf. ex Cooke – dvojblankovité
Mucilago crustacea
Rozšíření: Je celosvětově rozšířena.
Ekologie: Tato hlenka se vyskytuje dosti hojně na vegetaci v lesích a na loukách (traviny, byliny, na bázi kmenů) a na organických zbytcích na zemi. Byla nalezena v nadmořské výšce od 0 až do 3000 m.
Mucilago crustacea
Popis: Plasmodium smetanově bílé, světle okrové nebo žlutavé. Aethalioidní plodnice mají podobu nepravidelných pěnovitých povlaků, zpočátku bělavých, většinou dlouhých 1–7 cm a 1–2 cm v průměru, mohou být ale spojeny do rozsáhlejších kolonií. Jsou tvořeny zvlněnými houbovitými výrůstky s tenkým bezvápenným kapiliciem, zpočátku měkkými, brzy zpevněnými vrstvou krystalků uhličitanu vápenatého (vnější vrstva peridia). Plodnice jsou v době zralosti práškovitě rozpadavé, zbarvené do šeda – v bílé práškovité hmotě z uhličitanu vápenatého jsou vidět tmavé částice – sporangia – kde se tvoří výtrusy. Výtrusný prach je černý, výtrusy kulovité, tmavě hnědé až tmavě fialové, bradavčité, o průměru 11–14 µm.
Záměny: Je dosti nezaměnitelná, zvláště zralé práškující plodnice jsou charakteristické.
Využití: Je nejedlá.
Mucilago crustacea
Mucilago crustacea
Fotografováno dne 20. 11. 2011 (u Roztok).