Syn.: Calacinum platycladum (F. Muell.) J. F. Macbr., Coccoloba platyclada F. Müll. ex Hook., Homalocladium platycladum (F. Müll.) L. H. Bailey, Muehlenbeckia platyclada (F. Muell.) Meisn., Polygonum platycladum F. Muell., Sarcogonum platycladum (F. Muell.) Voss
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Muehlenbeckia platyclados
Rozšíření: Druh byl popsán z Nové Kaledonie (jako Polygonum platycladum), pravděpodobně se však jednalo o rostlinu pocházející z kultury. Původní areál tohoto druhu se pravděpodobně nachází na Šalamounových ostrovech a Papui-Nové Guineji. Často se pěstuje jako pozoruhodná dekorativní rostlina také na dalších ostrovech Pacifiku, na Madagaskaru, v jižní Asii, Austrálii i Střední a Jižní Americe.
Ekologie: S touto rostlinou se lze nejčastěji setkat v kultuře, může však i zplaňovat, objevuje se v okolí lidských sídel, v lesních lemech a křovinách, na stanovištích vlhkých, vzdušných.
Popis: Vytrvalá rostlina křovitého habitu, 1–4 m vysoká, s hlavními větvemi přímými, v průřezu okrouhlými a distálními větvemi přeměněnými na fylokladia, která jsou přímá, plochá, dělená do článků 2,5–3 cm dlouhých a asi 1,5 cm širokých. Listy jsou přisedlé, podlouhlé až kopinaté, 1,5–6,5 cm dlouhé, celokrajné, záhy opadavé; botky jsou 1–2 mm dlouhé, vejčité, tupé. Květy vyrůstají ve svazečcích po 1–7 na okraji fylokladií; listeny jsou vejčité, asi 1 mm dlouhé, okvětních lístků je 4–5, jsou vejčité, 1–1,5 mm dlouhé, bělavé až nazelenalé, tyčinek je 8–9, čnělky jsou 3. Plody jsou červené až purpurové, asi 3 mm dlouhé.
Poznámka: Částí literatury bývá tento druh vyčleňován k samostatnému monotypickému rodu Homalocladium.
Muehlenbeckia platyclados
Muehlenbeckia platyclados
Muehlenbeckia platyclados
Muehlenbeckia platyclados
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).