Syn.: Bryonia callosa Rottler, Bryonia cordifolia L., Bryonia gracilis Wall., Bryonia hispida Salisb., Bryonia maderaspatana (L.) Lam., Bryonia micrantha Hochst. ex Cogn., Bryonia micropoda E. Mey., Bryonia rottleri Spreng., Bryonia scabrella L. f., Coccinia cordifolia (L.) Cogn., Cucumis maderaspatanus L., Melothria althaeoides (Ser.) Nakai, Melothria maderaspatana (L.) Cogn., Mukia althaeoides (Ser.) M. Roem., Mukia scabrella (L. f.) Arn.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Mukia maderaspatana
Rozšíření: Druh velmi rozsáhlého areálu, v Africe se vyskytuje od Jihoafrické republiky po linii Senegal–Súdán na severu (včetně Madagaskaru a Mauricia), v Asii od Pákistánu na západě, přes Indii, Srí Lanku, Nepál, čínské provincie Guangdong, Guangxi a Yunnan až po Vietnam na východě, na jih po Indonésii, Filipíny a sever Austrálie.
Ekologie: Roste v houštinách, na skalnatých svazích, pastvinách, starých pasekách a říčních březích, v nadmořských výškách 400–1700 m.
Mukia maderaspatana
Popis: Popínavá nebo poléhavá bohatě větvená vytrvalá bylina. Stonky, listy a úponky jsou pokryty bělavými chloupky. Listy jsou řapíkaté, variabilní, čepele v obrysu široce vejčité až trojúhelníkové, obvykle mělce dlanitě 3–5laločnaté, na bázi srdčité, na vrcholu mírně tupé, 5–9 cm dlouhé (často ale pouze 2,5–4 cm) a 2–8 cm široké, na povrchu drsné, na okraji nepravidelně pilovité. Samčí květy vyrůstají v axilárních svazečcích, samičí jednotlivě nebo ve svazečcích po 3–5. Kalich je zvonkovitý, s čárkovitými cípy, chlupatý. Korunní lístky jsou vejčité, jen asi 2 mm dlouhé, žluté. Plodem je kulovitá bobule o průměru 1–1,2 cm, ve zralosti červená, s několika roztroušenými chloupky na povrchu. Semena jsou vejčitá, asi 4 mm dlouhá.
Využití: V tradiční medicíně se používají semena, kořeny a listy při nadýmání a ke zmírnění bolestí zubů a kloubů, jako mírné projímadlo, diuretikum, v Indii k léčbě cukrovky, žlučníkových zánětů a ke zlepšení chuti k jídlu. Studie výtažků z rostliny potvrdily hepatoprotektivní, protizánětlivé, antiartritické a imunomodulační vlastnosti.
Poznámka: Druhové jméno maderaspatana je odvozeno od dřívějšího názvu státu Tamilnádu (Madras) v Indii.
Mukia maderaspatana
Mukia maderaspatana
Mukia maderaspatana
Mukia maderaspatana
Mukia maderaspatana
Fotografováno dne 22. 2. 2014 (Srí Lanka, Unawatuna).