Syn.: Junellia tridens (Lag.) Moldenke, Verbena carroo Speg., Verbena tridens Lag.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité

Mulguraea tridens

Rozšíření: Druh nejjižnější části Jižní Ameriky, vyskytuje se v argentinských provinciích Río Negro, Chubut a Santa Cruz, zasahuje rovněž do jihochilského regionu Magallanes.

Ekologie: Roste v patagonské stepi, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od prosince do února.

Mulguraea tridens

Popis: Bohatě větvený keř, 100–150 cm vysoký, s hlavními větvemi přímými, olistěnými. Listy jsou dimorfní, na hlavních větvích jsou přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, 4–4,5 mm dlouhé a 3–3,5 mm široké, 3laločné až 3dílné, po okraji podvinuté, na vrcholu špičaté, listy na vedlejších výhonech jsou redukované, přisedlé, 1–5 mm dlouhé a zhruba jen 1,3 mm široké, poněkud dužnaté, celokrajné, podvinuté, špičaté. Květenství je klasnaté, mnohokvěté, vyrůstá na vedlejších výhonech při vrcholu hlavních větví; kalich je trubkovitý, chlupatý, jeho cípy jsou špičaté; koruna dosahuje průměru okolo 9 mm, je souměrná, bílá, narůžovělá až nafialovělá, trubka je zakřivená, korunních cípů je 5; tyčinky jsou 4, čnělka je jediná, blizna je 2laločná.

Poznámka: Rod Mulguraea v současnosti čítá 13 druhů, všechny pocházejí z aridních oblastí Jižní Ameriky. Ještě poměrně nedávno (před rokem 2009) byli zástupci tohoto rodu přiřazování k rodu Junellia, k jejich oddělení vedly výsledky molekulárních analýz.

Mulguraea tridens
Mulguraea tridens
Mulguraea tridens

Fotografoval Mário Duchoň, dne 9. 1. 2019 (Argentina, step v údolí Río Santa Cruz východně od El Calafate).