MUNNOZIA SENECIONIDIS Benth.

Syn.: Chrysastrum sagittatum Willd. ex Wedd., nom. illeg., Liabum isodontum S. F. Blake, Liabum taeniotrichum S. F. Blake, Munnozia ariste-josephi Rusby, Munnozia hastata Wedd. ex Britton, Munnozia hastata Wedd., nom. illeg., Munnozia isodonta (S. F. Blake) H. Rob. et Brettell, Munnozia megacephala (Sch. Bip.) H. Rob. et Brettell, Munnozia megacephalum (Sch. Bip.) H. Rob. et Brettell, Munnozia sagittata Wedd., Munnozia sagittata (Sch. Bip.) H. Rob. et Brettell, nom. illeg., Munnozia taeniotricha (S. F. Blake) H. Rob. et Brettell
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Munnozia senecionidis
Rozšíření: Druh má poměrně velký areál od Kostariky přes Panamu a zasahuje i do Jižní Ameriky ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru, Peru a Bolívii.
Ekologie: Provází okraje lesů a druhotných lesních kultur, paseky, ale i okraje cest, v nadmořské výšce 1000–3200 m.
Munnozia senecionidis
Popis: Statná vytrvalá bylina, často poloopíravá, dorůstá výšky až 7 m; lodyhy jsou obvykle šestiúhlé. Listy jsou sřídavé, s 1–6 cm dlouhým řapíkem, čepel je trojúhelníkovitá, 5–16 cm dlouhá a 2–8 cm široká, na líci lysá nebo řídce chlupatá, na rubu běloplstnatá, na bázi uťatá až hrálovitá, s ostrými úhly, na okraji zoubkovaná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je koncové, tvořené úbory; stopky úborů jsou 3–10 cm dlouhé; zákrov dosahuje 1,2–2,5 cm v průměru, zákrovní listeny jsou ve 3–4 řadách, 2–10(–15) mm dlouhé, nestejné; samičích jazykovitých květů bývá 32–42, jejich ligula je 2–2,5 cm dlouhá, žlutá, oboupohlavných trubkovitých květů bývá kolem 40, také žlutých, 3–7 mm dlouhých, na konci chlupatých. Nažky jsou 1,3–1,7 mm dlouhé, brvité, s 8 žebry, chmýr tvoří asi 40 štětinek 6–8 mm dlouhých.
Munnozia senecionidis
Munnozia senecionidis
Munnozia senecionidis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).