Čeleď: Polygalaceae R. Br. – vítodovité
Muraltia saxicola
Rozšíření: Druh horských oblastí východní části jižní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, zasahuje i do Lesotha a Svazijska, centrum areálu leží v Dračích horách.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, v suti, v nízké nezapojené vegetaci.
Muraltia saxicola
Popis: Nízký trsnatý keřík dosahující výšky jen okolo 15–20 cm, obvykle i s podzemním kmínkem. Listy jsou kopinaté až eliptické, až 7 mm dlouhé a asi 2 mm široké, kýlnaté, celokrajné, po okraji roztroušeně chlupaté, na vrcholu zašpičatělé, hrotité, se špičkou hákovitě dozadu zahnutou. Květy jsou drobné, kratší než listy, asi 5 mm dlouhé, kališních lístků je 5, jsou nestejně velké, korunní lístky jsou 3, nachové, 2 horní jsou jen krátké, čárkovité, na vrcholu zaokrouhlené, dolní lístek je kýlnatý, se dvěma velmi nápadnými přívěsky; tyčinek je 7. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Muraltia je poměrně početný, čítá zhruba 115 druhů, všechny se vyskytují v jižní Africe, jeden byl zavlečen i na jihovýchod Austrálie (Muraltia heisteria). Rod byl pojmenován po švýcarském botanikovi Johannu von Muraltovi (1645–1733).
Muraltia saxicola
Muraltia saxicola
Muraltia saxicola
Muraltia saxicola
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, úbočí masivu Sentinel).