Syn.: Bergera koenigii L.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Murraya koenigii
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Planě roste na jižním úpatí Himálaje od Pákistánu až po jižní Čínu, zasahuje i do jižní Indie a na Srí Lanku a do Thajska a Vietnamu. Pěstované rostliny lze nalézt i jinde v tropech.
Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou vlhké lesy. Druh vyžaduje tropické vlhké klima, nesnáší poklesy teploty pod 10 °C.
Murraya koenigii
Popis: Aromatický keř nebo stromek dorůstající do 4 m výšky, s chlupatými větvičkami. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, se 17–31 střídavými lístky; lístky jsou řapíčkaté, vejčité, 2–5 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité a často nesouměrné, celokrajné nebo drobně vroubkované, na vrcholu špičaté. Květenství je koncové, latnaté, mnohokvěté; květy jsou vonné, pětičetné; kališní lístky jsou vejčité, sotva 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou obkopinaté až podlouhlé, 5–7 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 10, po 5 ve 2 kruzích; pestík je svrchní. Plodem je vejcovitá až elipsoidní bobule asi 1,5 cm dlouhá, za zralosti černá, s 1–2 semeny.
Využití: Rostlina je prosycena silicemi a alkaloidy a má charakteristickou intenzivní vůni a chuť. V některých částech Indie, na Srí Lance, ale i v Kambodži je oblíbeným kořením (curry leaves) a je velmi oblíbeným prostředkem v lidovém léčitelství; cení si jej i ájurvéda: byly prokázány účinky protizánětlivé, při léčbě diabetes, nově byl prokázán i účinek cytostatický.
Murraya koenigii
Murraya koenigii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Les Canelles; ostrov Praslin: Anse Volbert; rostliny z kultury).