Syn.: Musa cavendishii Lamb. ex Paxt., Musa nana auct.
Čeleď: Musaceae Juss. – banánovníkovité

Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´

Rozšíření: Zakrslý kultivar, planý druh se vyskytuje v jihovýchodní Asii. O celosvětové rozšíření banánovníku se zasloužili především portugalští a španělští mořeplavci. Evropa ale znala banány už ve starověku, Řekové je poznali při tažení Alexandra Velikého do Indie. Přesto je celosvětový obchod s banány poměrně mladý – nesahá dále než do 19. století, jejich dřívější export byl totiž vzhledem k malé trvanlivosti banánů silně omezený. V Čechách poprvé tento banánovník plodil na děčínském zámku, a to v roce 1842.

Ekologie: Jako užitková plodina se pěstuje v tropických oblastech celého světa.

Popis: Statná bylina se zdánlivě stromovým kmenem, listy řapíkaté, podlouhlé, celokrajné, se zřetelnou žilnatinou, v mládí svinuté, ve stáří většinou roztrhané podél žilnatiny, 2–5 m dlouhé a až 80 cm široké. Květenství je zpočátku vzpřímené, později k zemi skloněné, až 2 m dlouhé, květy vyrůstají v úžlabí listenů, ve šroubovici ve dvouřadých přeslenech, horní jsou samčí, dolní samičí. Plodem je podlouhlá dužnatá bobule, ve zralosti slámově žlutá, u ovocných a zeleninových banánovníků se tvoří partenokarpicky (bez opylení) a neobsahuje semena.

Využití: Plody banánovníku jsou dobře známé, používají se v kuchyni, konzumují se syrové i tepelně upravené v podobě pyré, kompotů, sirupů, džemů i želé. Plody zeleninových banánovníků se nekonzumují čerstvé, nýbrž pečené nebo vařené. Zužitkovávají se také nerozvinuté samčí květy (na saláty), z oddenku byliny se vyrábí škrob na těstoviny. V tropických venkovských oblastech se listy banánovníku dosud využívají jako stavební materiál k pokrývání střech obydlí a na balení. Z některých kultivarů banánovníku se vyrábějí také textilie a lana. Ve východní Africe se z banánů připravuje i místní víno a ocet.

Poznámka: Banánovníky se využívají také jako okrasné rostliny. Pěstují se v teplých prostorách, sklenících a zimních zahradách, při pokojových teplotách, přezimují při teplotě kolem 6 ºC.

Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´
Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´
Musa acuminata ´Dwarf Cavendish´

Fotografováno dne 30. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, předměstí Funchalu).