Syn.: Muscari pyramidatum Velen., Muscari szovitsianum Baker, Muscari cyaneo-violaceum Turrill, Muscari neumayrii (Heldr.) Boiss., Muscari argaei hort., Muscari colchicum Grossh.
Česká jména: modřenec arménský (Štěpánková 2010)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Muscari armeniacum

Rozšíření: Původní v Malé Asii, severozápadním Íránu, na Kavkaze a v jihovýchodní Evropě. Pěstuje se jako okrasná trvalka v zahradách a parcích, nezřídka zplaňuje.

Ekologie: Ve své domovině roste na suchých a světlých stanovištích, na skalnatých a kamenitých svazích a stráních, na pastvinách a loukách, také v lesních světlinách i lesních lemech, častěji na vápenci, v pásmu od podhůří až do hor (zhruba do nadmořské výšky okolo 1600 m). U nás můžeme modřenec arménský spatřit v okolí lidských sídel, zahrad, hřbitovů, na rumištích a skládkách, i podél cest a železničních tratí. Kvete od dubna do května.

Muscari armeniacum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní vejcovitou cibulkou, 10–40 cm vysoká, lysá. Listů (3–)4–5(–7), čárkovité, stejně dlouhé nebo i delší než květenství, až 30 cm dlouhé a 1 cm široké, na vrcholu špičaté, na okraji hladké, žlábkovité, na líci sivě zelené, na rubu zelené, v době květu již nezřídka zasychají. Stvol je oblý, na bázi hnědočervený, květy vykvétají v hustém 15–40květém hroznu, který zůstává kompaktní i v plném květu a je vejcovitý až válcovitý, všechny květy jsou zhruba stejné barvy. Fertilní květy jsou kulovitě obvejcovité až baňkovité, jen o málo delší než široké, okvětní trubka je modrá, bez nádechu černi, někdy i purpurově naběhlá, okvětní cípy jsou bledě modré až bělavé. Sterilní květy na vrcholu jsou jen o trochu světlejší nebo i stejně zabarvené jako květy fertilní. Plodem je obvejcovitá tobolka, na vrcholu zaoblená, na průřezu trojúhelníkovitá.

Využití: V Evropě se pěstuje od roku 1871, v kultuře se objevuje v řadě variet i kultivarů, některé z nich vyhlížejí značně exoticky (např. plnokvětý ‘Blue Spike’ aj.), odlišují se od sebe i barvou květů. Je to plně mrazuodolný a nenáročný druh, který lze snadno pěstovat v zahradách.

Muscari armeniacumMuscari armeniacum
Muscari armeniacumMuscari armeniacum
Muscari armeniacum

Fotografováno v dubnu 2011 (Česko, Český Brod, zplanělé).