MUSCARI AUCHERI (Boiss.) Baker – modřenec Aucherův / modrica

Syn.: Botryanthus aucheri Boiss., Muscari lingulatum Baker, Muscari sintenisii Freyn, Muscari tubergenianum Hoog ex Turrill
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Muscari aucheri

Rozšíření: Endemit Turecka, vyskytuje se v Anatolii i na jihozápadě země. Objevuje se jako okrasná rostlina také v evropských zahradách, odkud se může šířit do krajiny, zplanělý byl údajně zaznamenán v Rakousku.

Ekologie: Roste na vápencových kamenitých svazích a v suti, na horských loukách a pastvinách, někdy i v borových a jalovcových porostech, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3000 m. Kvete od dubna do června.

Popis: Geofyt s cibulkou dosahující v průměru 1–3 cm, obvykle netvoří dceřiné cibulky. Listy vyrůstají jen po 2–3, jsou obkopinaté, 5–20 cm dlouhé a až 1,5 cm široké, na vrcholu kápovité, špičaté. Stvol je přímý, 5–30 cm dlouhý, květenství je hroznovité, husté, vejcovité až válcovité, 1–3 cm dlouhé, stopky fertilních květů jsou odstálé až svěšené, 1–2,5 mm dlouhé, kratší než květy; fertilní květy jsou kulovité až obvejcovité, 3–5 mm dlouhé a podobně široké, světle modré, cípy jsou bílé nebo bledě modré, až 0,7 mm dlouhé; sterilní květy jsou krátce stopkaté, 2,5–6 mm dlouhé, okvykle světlejší než fertilní. Plodem je tobolka.

Využití: V kultuře se objevuje v několika kultivarech, které jsou zachyceny i na našich snímcích. Snad nejznámější je bělokvětý kultivar ʻWhite Magicʼ nebo bělomodravý ʻOcean Magicʼ.

Poznámka: Pierre Martin Rémi Aucher-Éloy (1792–1838), na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, byl francouzský lékárník a botanik, který se zasloužil o poznání květeny Blízkého východu.

Muscari aucheri
Muscari aucheri
Muscari aucheriMuscari aucheri
Muscari aucheri
Muscari aucheri
Muscari aucheri

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).