MUSSAENDA PHILIPPICA A. Rich. – dlouhocévka

Syn.: Mussaenda grandiflora Rolfe, nom. illeg.
Česká jména: dlouhocévka (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Mussaenda philippica
Rozšíření: Areál zahrnuje Filipíny a Mikronésii, kde roste na Palau a na Yapu; výskyt na Guamu nebyl dlouho potvrzen. Blízce příbuzné druhy rostou na Tchaj-wanu, v Thajsku, Indonésii, na Nové Guineji, Šalamounových ostrovech a zasahují i do severní Austrálie.
Ekologie: Provází lesní porosty a křoviny na čedičovém podkladu, často je k vidění i v křovinném patře urbánních lesů. Kvete po celý rok.
Mussaenda philippica
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 8 m; borka je světlá, drsná od četných lenticel. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, 15–17 cm dlouhá a 6–7 cm široká, jemně chlupatá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, s 9–12 páry postranních žilek; palisty jsou trojúhelníkovité, na vrcholu hluboce rozeklané. Květenství je koncová vrcholičnatá lata; listeny jsou drobné, šídlovité; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou úzce kopinaté až čárkovité, s šídlovitou špičkou; jeden kališní cíp některých květů v květenství je ale přeměněn v listovitý útvar (kalykofyl), který je široce vejčitý až eliptický, 8–9 cm dlouhý, bílý, na bázi stopečkatý („řapíkatý“), celokrajný, na vrcholu zašpičatělý; koruna je řepicovitá, žlutá, korunní trubka je 2 cm dlouhá, jemně krátce chlupatá, cípy jsou vejčité, asi 7 mm dlouhé, korunní trubka je v ústí hustě chlupatá; samčí květy mají 5 tyčinek s 4–5 mm dlouhými prašníky, pistillodium je 5–7 mm dlouhé, lysé; samičí květy nesou staminodia, pestík tvoří spodní, dvoupouzdrý semeník, nitkovitou čnělku s lehce vyniklou bliznou. Plodem je elipsoidní světle zelená bobule až 2 cm dlouhá a 1,3 cm široká, na povrchu s bílými lenticelami a na vrcholu s vytrvalými kališními lístky.
Využití: V lidovém léčitelství se používá k léčení kapavky a jako prevence před tuberkulózou, květy využívají ženy na ochranu nehtů při zahradničení. I v domovině bývá tento druh vysazovaný k okrase, tradičně se sázel podél cest, aby v noci lidé nebloudili.
Mussaenda philippica
Mussaenda philippica
Mussaenda philippicaMussaenda philippica
Mussaenda philippica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19., 21. a 26. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).