Česká jména: řídeň (Presl 1846), mutizie (Mareček 1997)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Mutisia acuminata
Rozšíření: Neotropická rostlina, vyskytuje se ve středním a jižním Peru, v Bolívii, zasahuje i na samý sever Chile a do severozápadní Argentiny; není vyloučeno, že roste i v pohraničních oblastech západní Brazílie.
Ekologie: Roste na výslunných místech v xerofilních křovinách v horkých suchých oblastech s dlouhou periodou zcela beze srážek a ročním úhrnem 100–300 mm, není tolerantní ke sněhu, ale za sucha vydrží pokles teploty i pod bod mrazu; roste v nadmořských výškách 1500–4000 m.
Mutisia acuminata
Popis: Keř s přímými větvemi, dorůstající výšky až 1,8 m. Listy jsou střídavé, víceméně kolmo odstávající od větví, sudozpeřené, často s nazpět prohnutým vřetenem, lístky jsou krátce řapíčkaté, kopinaté, asi 1 cm dlouhé, lysé, tmavozelené, lesklé, celokrajné, špičaté. Úbory jsou jednotlivé, zákrov je válcovitý, 5řadý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, kratičce chlupaté, na vrcholu bez přívěsku; jazykovité květy jsou samičí, jejich liguly jsou asi 1 cm dlouhé, oranžové, v některých oblastech i žluté nebo dvoubarevné; květy terče jsou oboupohlavné, rovněž oranžové. Nažky jsou válcovité, asi 1 cm dlouhé, chmýr je bílý, péřitý.
Poznámka: Rod je pojmenován podle španělského botanika J. C. B. Mutis y Bosia.
Mutisia acuminata
Mutisia acuminata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 31. 7. 2006 (Peru, Arequipa, Cañón del Colca).