Syn.: Mutisia patagonica Phil.
Česká jména: řídeň (Presl 1846), mutizie (Mareček 1997)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Mutisia decurrens
Rozšíření: Roste ve Středochilské provincii Holantarctis na svazích And v Chile, přesahuje i do pohraničních oblastí Argentiny; areál leží zhruba mezi 34. a 45. rovnoběžkou.
Ekologie: Provází křoviny v sušších i poněkud vlhčích oblastech, snáší polostín; lokality leží v nadmořské výšce do 1000 m.
Mutisia decurrens
Popis: Liána dorůstající do 2 m délky; stonky jsou dřevnaté a ovíjivé. Listy jsou střídavé, přisedlé, jednoduché, kopinaté nebo obkopinaté, 5,5–10 cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, lysé, na bázi křídlatě sbíhají po stonku, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé a často se špičkou prodlouženou do dvouklaného úponku. Úbory jsou jednotlivé, zákrov je válcovitý, 4–5řadý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, 0,5–1 cm dlouhé, lysé; jazykovité květy jsou samičí, asi 1,5 cm dlouhé, sytě oranžové; květy terče jsou oboupohlavné, žlutavé. Nažky jsou válcovité, asi 1 cm dlouhé, s dlouhým bílým péřitým chmýrem.
Poznámka: Rod je pojmenován podle španělského botanika J. C. B. Mutis y Bosia.
Mutisia decurrensMutisia decurrens
Mutisia decurrens
Mutisia decurrens
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. a 24. 2. 2012 (Argentina, provincie Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapí, Cerro Catedral a provincie Neuquén, Camino de los Siete Lagos).