MYCELIS MURALIS (L.) Dumat – mléčka zední / šalátovka múrová

Syn.: Prenanthes muralis L., Chandrilla muralis (L.) Lam., Lactuca muralis (L.) Gaertner, Cicerbita muralis (L.) Wallr.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Mycelis muralis
Rozšíření: Evropa, areál jejího rozšíření zasahuje na sever po Skotsko a jižní Skandinávii, v jižní Evropě se kromě Apenin a Pyrenejí vyskytuje jen ojediněle, stejně tak ve východním Rusku. Ojedinělý výskyt je zaznamenán v severozápadní Africe a v Malé Asii. Poněkud hojněji roste na Kavkaze a druhotně pak v Severní Americe a na Novém Zélandě. V České republice se vyskytuje hojně až roztroušeně na celém území, vzácná je v suchých bezlesých územích nejjižnější Moravy a Poohří.
Ekologie: Roste nejčastěji ve stinných lesích, křovinách, pasekách a v lesních lemech. Dále ve vlhkých roklích, na starých zdech, skalách a někdy také na stinných a vlhkých rumištích. Kvete v červenci a v srpnu.
Mycelis muralis
Popis: Vytrvalé byliny, které dorůstají do výšky kolem 35–100 cm, s krátkým oddenkem a s mnoha tenkými kořeny. Lodyha je přímá, oblá, dutá a lysá. Lodyžní listy jsou střídavé, kracovitě peřenodílné s velkým trojúhelníkovitým koncovým úkrojkem a postranními úkrojky, které směřují nazpět. Všechny úkrojky jsou hrubě zubaté. Samotné listy jsou tenké, lysé a na rubu tmavě zelené. Nejdolnější listy jsou dlouze řapíkaté, střední a horní pak poloobjímavé. Pětikvěté úbory rostou v bohatě uspořádané latě, stopky úborů jsou oblé, lysé, s úzce válcovitým zákrovem. Květy jsou jazykovité. Kalich je přeměněný v kratičce pérovité štětinky. Koruna bývá bledě žlutá. Plodem je úzce obvejčitá nažka.
Mycelis muralisMycelis muralis
Mycelis muralisMycelis muralis

Fotografováno ve dnech 30. 7. (Králický Sněžník) a 3. 8. 2008 (Lukov).