MYCENA PURA (Pers.) P. Kumm. – helmovka ředkvičková / prilbička reďkovková

Syn.: Agaricus ianthinus Fr., Agaricus pseudopurus Cooke, Agaricus purpureus Bolton, Agaricus purus Pers., Gymnopus purus (Pers.) Gray, Mycena ianthina (Fr.) P. Kumm., Mycena pseudopura (Cooke) Sacc., Poromycena pseudopura (Cooke) Singer, Prunulus purus (Pers.) Murrill
Česká jména: helmovka ředkvičková (Antonín 2006)
Slovenská jména: prilbička reďkovková (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité

Mycena pura

Rozšíření: Je rozšířena v celém mírném pásmu severní polokoule.

Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červenci až listopadu na opadu v lesích všech typů, na loukách. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.

Popis: Klobouk má průměr 2–6 cm, v mládí je zvoncovitý, později vyklenutý až plochý, s tupým hrbolem, ve stáří zvlněný. Povrch klobouku je hladký, u okraje prosvítavě rýhovaný, je hygrofánní, barva značně variabilní – od špinavě růžové, šedofialové, šedé po namodralou s růžovým nebo žlutým nádechem, za sucha vybledá až do bělavé barvy. Lupeny jsou řídké, krátkým zoubkem přirostlé, sbíhavé, barvu mají od bělavé po odstín barvy klobouku. Tuhý třeň je vysoký 3–8 cm, 0,2–0,7 cm tlustý, válcovitý, často ve spodní části rozšířený, v dospělosti dutý, má barvu podobnou jako klobouk, někdy o něco světlejší nebo tmavší, povrch třeně je jemně vláknitý. Dužnina je křehká, vodnatá, slabě nafialovělá, vůně i chuť ředkvičková. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní 5–9 × 2,5–4 µm velké.

Mycena puraMycena pura
Mycena pura

Záměny: Může být zaměněna za jiné menší růžovofialové helmovky: helmovka narůžovělá (Mycena rosea) je větší, bez fialových odstínů, helmovka dvojvonná (Mycena diosma) je tmavší s pásovaným okrajem, helmovka zoubkatá (Mycena pelianthina) má na lupenech purpurově černé ostří.

Využití: Dřív byla považována za jedlou, v současné době je zařazována mezi slabě jedovaté houby, obsahuje malé množství alkaloidu muskarinu.

Mycena pura

Fotografováno dne 9. 8. 2011 (Česko, u Roztok).