Syn.: Myosotis sylvatica var. alpestris (F. W. Schmidt) W. D. J. Koch
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Myosotis alpestris
Rozšíření: Hory Evropy – od Pyrenejí přes Alpy, Apeniny, Dinaridy až po Karpaty a hory Balkánského poloostrova. Dříve byl tento druh uváděn i z Krkonoš, Šumavy, Hrubého Jeseníku – některé z těchto údajů jsou mylné nebo sporné, s jistotou rostl na polské straně Krkonoš, především je však nutno zdůraznit, že byl od nás i popsán (Habitat locis paludosis montium Iserae majoris fluvii, Sudetorum, sylvae Bohemicae). V současnosti je k nám občas tento druh přechodně zavlékán ze zahrad (např. v minulosti u Havlíčkovy Borové). Na Slovensku roste od Malé Fatry po Vysoké Tatry. Z východní Asie a severozápadu Severní Ameriky býval dříve uváděn poddruh Myosotis alpestris subsp. asiatica, současná literatura jej však většinou klasifikuje jako samostatný druh.
Ekologie: Roste na travnatých holích, skalách a sutích, častěji na vápenci, v pásmu od hor až do alpínského stupně, až do výšky 2750 m n. m. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá, měkce chlupatá bylina, 5–30 cm vysoká. Lodyha je přímá, dole chlupatá, nahoře olysalá, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou obvejčité, lodyžní listy jsou široce kopinaté až úzce vejčité. Květy v krátkých vijanech, dosahují 6–9 mm v průměru, kalich je hluboce dělený, odstále chlupatý, polouzavřený, neopadavý, korunní lístky jsou sytě modré. Plody jsou tvrdky.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je u nás na pomněnku vysokohorskou nazíráno jako na nejasný případ vyhynulého druhu (A3).
Poznámka: Vzácně se Myosotis alpestris pěstuje i v zahradách jako skalnička, mnohem častěji jsou však pod tímto jménem nabízeny velkokvěté kultivary druhu Myosotis sylvatica.
Myosotis alpestrisMyosotis alpestris
Myosotis alpestris
Fotografováno dne 5. 9. 2005 (Slovinsko, Julské Alpy, Triglav).