Syn.: Myosotis annua Moench, Myosotis intermedia Link, Myosotis aspera Schur, Myosotis muralis Opiz, Myosotis scorpioides var. arvensis L.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Myosotis arvensis

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě kromě nejsevernějších částí, druhotně také na Azorských ostrovech, v severní i jižní Africe, Asii a Severní i Jižní Americe. U nás roste hojně až roztroušeně na celém území.

Ekologie: Roste jako polní plevel v obilninách, méně často v okopaninách. Obývá také úhory, vinice, roste podél komunikací, též jako plevel na zahrádkách. Kvete od května do července.

Popis: Jednoleté nebo ozimé byliny s tenkými kořeny. Lodyha je 10–40 cm vysoká, přímá, tuhá, větvená, hustě odstále chlupatá. Listy jsou na obou stranách hustě odstále chlupaté, dolní obkopinaté, horní postupně se zmenšující, široce kopinaté, na vrcholu zašpičatělé. Vijany bohaté, až 40květé, bez listenů. Květní stopky jsou za plodu delší než kalich. Kalich je trubkovitý, hustě porostlý rovnými a háčkovitými chlupy, kališní cípy jsou stejně dlouhé jako polovina kalicha. Koruna je kolovitá až nálevkovitá, korunní trubka bělavá, z kalicha nevyčnívá, korunní lem světle modrý až modrý, zřídka růžový. Tvrdky jsou vejcovité, s úzkým lemem po celém obvodu.

Myosotis arvensisMyosotis arvensis
Myosotis arvensisMyosotis arvensis
Myosotis arvensis

Fotografováno dne 1. 5. 2008 (Česko, Zvole).