Syn.: Myosotis collina Hoffm., Myosotis collina Hoffm. subsp. collina, Myosotis versicolor (Pers.) Sm., Myosotis versicolor (Pers.) Sm. subsp. versicolor, Myosotis fallacina Jordan, Myosotis agnetis Sennen
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Myosotis discolor

Myosotis discolor

Rozšíření: Od Portugalska a Irska přes západní a střední Evropu po Ukrajinu. Na severu sahá výskyt do střední Skandinávie. Izolovaně v jižní a jihovýchodní Evropě, na Kanárských ostrovech, v severní Africe, Malé Asii a Izraeli. Zavlečena na Azory, do Severní i Jižní Ameriky (Patagonie), jižní Afriky, Indie a Austrálie. U nás především v mezofytiku od západních po jižní Čechy a ve Slezsku, roste od nížin po vrchoviny. Zdá se, že v poslední době druh silně ustoupil.
Ekologie: Roste na úhorech, mezích, suchých kamenitých stráních, travnatých svazích nebo na okrajích písčitých borů. Upřednostňuje sušší stanoviště a neutrální až slabě kyselé půdy chudé na živiny. Kvete od dubna do května.
Popis: Jednoletá, 20–40 cm vysoká bylina. Kořeny jsou tenké, lodyha přímá, větvená, hustě chlupatá. Listy přisedlé, střídavé. Dolní listy někdy v růžici, obkopinaté, na okraji dlouze brvité. Lodyžní listy eliptické, 3–4 cm dlouhé, hustě dlouze chlupaté. Květy vyrůstají v koncových vijanech, jsou pravidelné, pětičetné. Kalich trubkovitý až zvonkovitý, z jedné třetiny dělený, kališní cípy trojúhelníkovité, kališní trubka s háčkovitými chlupy, cípy s rovnými odstálými chlupy. Koruna kolovitá, modrá, u mladších květů žlutá. Plodem je tvrdka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je řazena k silně ohroženým druhům naší květeny (C2b).
Myosotis discolorMyosotis discolor
Fotografováno dne 14. 5. 2005 (Hasinský potok).