Syn.: Myosotis aprica Opiz, Myosotis collina auct. non Hoffm., Myosotis hispida Schlecht. Myosotis filiformis Schleicher
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Myosotis ramosissima

Myosotis ramosissima

Rozšíření: Velká část Evropy, v nejsevernějších územích chybí, v Rusku izolovaně, dále roste na Krymu, na Kavkaze, v severní Africe a na Kanárských ostrovech a také nesouvisle v Malé Asii. Byla zavlečena i na Azorské ostrovy, do chilské Patagonie a na Nový Zéland. U nás roste hojně v teplejších oblastech; na horách a v lesnatých krajích chybí.

Ekologie: Roste na suchých travnatých stráních, na úhorech, mezích, na polích a okrajích cest. Kvete od dubna do května.

Popis: Jednoletá hustě chlupatá bylina vysoká 10–40 cm, větvená často již od báze. Listy jsou obkopinaté, zaokrouhlené, chlupaté. Ve vijanech postupně rozkvétá 10–15 květů, které nejsou podepřeny listeny. Květní stopky jsou za plodu nejvýše zdéli kalicha, rovnovážně odstávají od vřetena. Kalich je trubkovitý, hustě porostlý rovnými a háčkovitými chlupy, kališní cípy jsou delší než polovina kalicha. Koruna je drobná, nálevkovitá, světle modrá, korunní trubka z kalicha nevyčnívá. Tvrdky jsou vejcovité, s nezřetelným lemem.

Myosotis ramosissima

Fotografováno dne 22. 4. 2008 (Česko, Praha-Krč).