Syn.: Myosotis arenaria Schrad. ex Schultz, Myosotis micrantha auct. non Pall. ex Lehm., Myosotis verna Opiz
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Myosotis stricta

Rozšíření: Velká část Evropy, na Britských ostrovech neroste, v západní Francii ojediněle, v jižní Evropě je vzácná nebo chybí, směrem na východ zasahuje k Altaji, ale areál se stává nespojitým. Dále roste v severozápadní Africe a také nesouvisle v Malé Asii. Byla zavlečena do Severní i Jižní Ameriky (Patagonie). U nás roste roztroušeně, v teplejších oblastech je častější.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých stráních, na úhorech, mezích, na polích a okrajích cest na mělkých chudých půdách. Kvete od dubna do května.

Popis: Drobná jednoletá hustě chlupatá bylina vysoká 5–30 cm, s přímými nebo větvenými lodyhami. Přízemní listy jsou eliptické, lodyžní jsou podlouhle eliptické, přisedlé. Vijany jsou často prodloužené, mnohokvěté, v dolní části s listeny podobnými listům. Květní stopky jsou i za plodu velmi krátké, zřetelně kratší kalicha. Kalich je trubkovitý, za plodu se zvětšující, porostlý háčkovitými chlupy, kališní cípy jsou delší než polovina kalicha. Koruna je drobná, nálevkovitá, světle modrá, korunní trubka z kalicha nevyčnívá. Tvrdky jsou elipsoidní, s úzkým lemem.

Myosotis strictaMyosotis stricta

Fotografováno dne 1. 5. 2008 (Česko, Praha, PP Údolí Kunratického potoka).