Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Myrmecodia platytyrea

Rozšíření: Vyskytuje se na Nové Guineji a na severu australského svazového státu Queensland. Jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě Myrmecodia platytyrea subsp. antoinii.

Ekologie: Myrmekofilní epifyt, tedy rostlina rostoucí na větvích a kmenech stromů, která žije v symbióze s mravenci.

Myrmecodia platytyrea

Popis: Sukulentní rostlina se žebernatou vejcovitou stonkovou hlízou (hypokotyl), její střed je protkán sítí komůrek a labyrintických chodbiček, v nichž žijí mravenci, žebra hypokotylu jsou pokrytá ostny. Samotné stonky vyrůstají po 1–3, jsou ztloustlé, jednoduché, pokryté ostnitými štítky. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 20–28 cm dlouhé a 5–6,5 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy jsou drobné, přisedlé, koruna je 4četná, bílá, korunní cípy jsou krátké; tyčinky jsou 4, jejich nitky jsou krátké, z trubky nevyniklé. Plodem je dužnatá žlutá bobule.

Poznámka: K rodu Myrmecodia je v současnosti započítáváno 27 akceptovaných druhů, které se vyskytují v malesijské části jihovýchodní Asie, melanéské části Oceánie a na severu Austrálie. Všechny jsou myrmekofilní.

Myrmecodia platytyrea
Myrmecodia platytyrea
Myrmecodia platytyrea

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).