Tento moderní komplex střešních zahrad s rozlohou 243 800 m2 návštěvník objeví přímo v centru milionové Ósaky, v těsné blízkosti železniční zastávky Nankai i východu z metra. Areál byl zpřístupněn v roce 2003.
Namba Parks
Projekt, který získal mnoho cen za ekologický přístup v moderní architektuře, je příkladem toho, kam se může ubírat vývoj moderního bydlení, i jak lze i v centru města poskytnout lidem areál umožňující odbourat stres a pobývat v přirozenějším prostředí. Je o to cennější, že životní styl obyvatel velkoměst se prudce mění, víkendy mnohé rodiny tráví v obchodních centrech a nikoli výjezdy do přírody, jak tomu bylo ještě donedávna. Vliv na zdravotní stav velkoměstské populace má tento nový trend skutečně katastrofální, proto jsou areály tohoto typu velmi přínosné i z hlediska medicíny a duševní hygieny.
Namba Parks
Namba Parks je kancelářský a obchodní komplex tvořený impozantní výškovou budovou Park Tower s třiceti patry a devítipatrovým obřím nákupním střediskem. Zahrady pokrývají téměř celou horní plochu střechy a v osmi etážích se vinou kolem dokola až na úroveň přízemí. Jsou zde dokonce úzké kaňony, vodopády a změť různých úzkých cestiček připomínající zákoutí v džungli, ale i rozsáhlejší plochy s květinovou výsadbou, dětskými minihřišti či osluněnými terasami.
Namba Parks
Většina návštěvníků vyjede rychlovýtahem do nejvyššího patra (případně cestou odbude větší či menší nákupy) a odtud se průchodem dostane na první terasu, odkud se systémem schodišť či cest vinoucích se po vrstevnici dostává do stále nižších výšek. Pochopitelně může kdykoli vstoupit i nazpět do obchodního prostoru.
Namba Parks
Zajímavé jsou malé kavárničky či restaurace umístěné uprostřed zeleně, které mají venkovní posezení pouze pro pět až deset lidí, někdy tvoří venkovní zahrádku i pouhý jeden až dva stoly. Hosta obklopují vzrostlé nádherně kvetoucí keře, které poskytují dokonalý pocit intimity, a spolu s mírně vanoucím větrem a spoustou vůně navozují jakýsi venkovský pocit. K těmto místům se jde vždy cestičkou odbočující z hlavní trasy, kde je přece jen počet lidí poněkud větší. Z většiny teras šplhají liány a převislé keře, které místy plynule přecházejí do porostů o patro níže.
Namba Parks
Zaujmou také jakési kryté terasy, kde má sice návštěvník nad hlavou pevný strop, ale jejich boky mezi sloupovím jsou hustě osázeny keři a stromky, což vytváří dojem až jakéhosi pralesa. Takto upraven je třeba příchod do velkého multikina. Výsadba je celkově velice rozmanitá, tvoří ji nejen různé trvalky, ale velké množství keřů a stromů, často ze vzdálených končin světa (např. zástupci rodů Grevillea, Banksia, Tibouchina, Hibiscus, Mahonia, Asclepias, Eucalpytus atd.).
Namba ParksNamba Parks
Ósaka leží v podstatě ještě v subtropech a vnitřní kryté prostory Namba Centra poskytují rostlinám příznivé teplé a vlhké mikroklima ukryté před prudkými větry, takže se tu daří teplomilným druhům. Díky skvělé výživě a zálivce můžete obdivovat množství květů i plodů všech barev, pochopitelně pořádkumilovné Japonce by ani ve snu nenapadlo je trhat, ničit či zamořit odpadky a nedopalky.
Namba Parks
Fotografováno dne 17. 10. 2014.