Syn.: Chamaerops ritchieana Griff., Nannorrhops arabica Burret, Nannorrhops naudiniana Becc., Nannorrhops stocksiana Becc.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Nannorrhops ritchieana
Rozšíření: Roste na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, dále v jižním Íránu, v Pákistánu a zasahuje až do Afghánistánu. Zástupce monotypického rodu.
Ekologie: Provází vyprahlá polopouštní stanoviště, zejména na štěrkovitých substrátech. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Nannorrhops ritchieana
Popis: Keřová palma, tvoří trsy až porosty a dorůstá výšky až 6 m; kmínek bývá často podzemní. Listy jsou dlanité, s řapíky neostnitými, 30–60 cm dlouhými, na bázi rezavě vlnatými; čepel tvoří 20–30 segmentů 30–120 cm dlouhých, často sivých, hluboce rozeklaných. Latovité květenství je koncové (kmínek po odkvětu zpravidla odumírá), 2–3 m dlouhé; květy jsou oboupohlavné, vyrůstají v trojicích, v nichž jeden květ je přisedlý a ostatní stopkaté; kalich je trubkovitý, 2–3 mm dlouhý, tenký; korunní lístky jsou asi 4 mm dlouhé, na bázi srostlé, kožovité; tyčinek je 6; čnělka je kratičká, s trojlaločnou bliznou. Plody jsou kulovité až vejcovité bobule dorůstající 1–1,5 cm v průměru, za zralosti hnědé až oranžové, s jediným semenem; jsou jedlé.
Využití: Z listových úkrojků se tradičně vyrábějí ošatky a košíky.
Nannorrhops ritchieana
Nannorrhops ritchieana
Nannorrhops ritchieana
Nannorrhops ritchieana
Fotografovala Jana Grulichová, dne 22. 11. 2017 (Omán, gov. Dhofar, Thumrait).