Syn.: Hermione jonquilla (L.) Haw., Hermione juncifolia (Salisb.) Salisb., nom. illeg., Hermione similis Salisb., Jonquilla juncifolia Fourr., Jonquilla major Haw., Jonquilla media Haw., Jonquilla minor (Haw.) Haw., Jonquilla parvicorona Haw., Narcissus jonquilloides var. webbii (Parl.) Nyman, Narcissus juncifolius Salisb., nom. illeg., Narcissus medius (Haw.) M. Roem., Narcissus mion Schult. et Schult. f., Narcissus parvicorona M. Roem., Narcissus pseudojonquilla Desf., nom. inval., Narcissus similis (Salisb.) Steud. ex M. Roem., Narcissus webbii Parl., Philogyne minor Haw., Queltia apodantha Kunth, Queltia jonquilla (L.) Herb., Queltia juncifolia (Salisb.) Herb., nom. illeg., Stephanophorum filiforme Dulac, Stephanophorum luteum Dulac, Tityrus jonquilla (L.) Salisb., nom. inval., Tityrus similis (Steud. ex M. Roem.) Salisb., nom. inval.
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Narcissus jonquilla

Rozšíření: Původní areál se rozkládá v centru a na jihu Pyrenejského poloostrova ve Španělsku a Portugalsku. V dalších jihoevropských zemích se udává jako zplanělý.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou vlhčí až mokřadní louky a břehy potůčků. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m. Kvete v březnu a dubnu.

Narcissus jonquilla

Popis: Vytrvalá bylina, 22–41 cm vysoká, s podzemní, téměř kulovitou cibulí o průměru 1,5–3 cm, jejíž vnější obaly jsou blanité, tmavohnědé; stvol je na průřezu okrouhlý, dutý. Z cibule vyrůstají 1–2 čárkovité listy 14–37 cm dlouhé a (1,5–)2–2,3(–3,5) mm široké, na bázi s 1–2 blanitými pochvami, na průřezu polokruhovité. Květy jsou 2–4, vyrůstají z paždí kopinatého, 3,5–6,4 cm dlouhého toulce; květní stopky jsou 3,6–6,7 cm dlouhé; okvětní trubka je 2,4–2,7(–3,1) cm dlouhá, rovná, žlutá, cípy jsou rozestálé, vejčité až obvejčité, 0,9–1,5 cm dlouhé a 0,6–1 cm široké, živě žluté, 3 vnější zašpičatělé, 3 vnitřní tupé, pakorunka je číškovitá, 0,2–0,5 cm dlouhá, živě žlutá, na vrcholu celokrajná nebo vroubkovaná; tyčinky jsou bělavé, na bázi křídlaté a srostlé; semeník je 7–10 mm dlouhý, zelený. Tobolka je podlouhle vejcovitá, 1–1,1 cm dlouhá; semena jsou černá, s masíčkem.

Záměny: V některých částech Španělska není jednoduché odlišit tento druh od blízce příbuzného Narcissus assoanus, který se odlišuje poněkud menšími květy.

Využití: Oblíbená okrasná rostlina, sloužila jako výchozí materiál k vyšlechtění řady hybridních narcisů.

Narcissus jonquilla
Narcissus jonquilla

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 5. 2011 (Španělsko, Andalusie, Sierra del Pinar).