Syn.: Hermione aequilimba Herb., Hermione deficiens (Herb.) Kunth, Hermione obsoleta Haw., Narcissus aequilimbus (Herb.) Nyman, Narcissus autumnalis subsp. obsoletus (Haw.) K. Richt., Narcissus cupanianus Grech, nom. illeg., Narcissus deficiens Herb., Narcissus elegans var. obsoletus (Haw.) Burb., Narcissus miniatus Donn.-Morg., Koop. et Zonn., Narcissus serotinus var. aequilimbus (Herb.) Nyman, Narcissus serotinus var. deficiens (Herb.) Baker, Narcissus serotinus subsp. deficiens (Herb.) K. Richt., Narcissus serotinus var. emarginatus Chabert, Narcissus serotinus var. major Pérez Lara, Narcissus serotinus var. obsoletus (Haw.) Nyman, Narcissus spiralis Fisch. et C. A. Mey.
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St-Hill. – amarylkovité
Narcissus obsoletus
Rozšíření: Mediteránní druh. Areál se rozkládá v Portugalsku a Španělsku, v jižní Itálii a v Řecku, dále v severní Africe od Maroka po Tunisko a v libyjské Kyrenaice, v asijské části Turecka i v Izraeli. Kromě toho se vyskytuje na mnoha středomořských ostrovech – porůstá Baleáry, Korsiku, Sardinii, Sicílii, Maltu, Krétu a Kypr, jakož i menší ostrovy v Egejském moři.
Ekologie: Roste na travnatých místech, na okrajích lesa a křovin i ve světlých dubových nebo borových porostech, zejména na zásaditých půdách na vápencovém podloží. Kvete na podzim od září do listopadu, listy se objevují až po odkvětu.
Narcissus obsoletus
Popis: Vytrvalá bylina – geofyt. Vejčitá cibule má v průměru 1–2,5 cm a je obdána tuhou tmavohnědou šupinou. Listy vyrůstají z cibule, jsou 2, čárkovité, asi 2 mm široké. Lodyhy jsou 10–30 cm vysoké, nesou zpravidla jednotlivé květy (výjimečně 2), vyrůstající z paždí 2 cm dlouhého blanitého toulce; květy jsou 6četné; okvětí tvoří 1–2 cm dlouhou trubku, jeho cípy jsou kopinaté, 1–2 cm dlouhé a 4–8 mm široké, špičaté, bílé, kruhovitá pakorunka je žlutooranžová, 1–1,5 mm široká; tyčinek je 6; semeník je spodní. Plodem je kulovitá tobolka.
Poznámka: Dříve byl tento široce rozšířený drobný podzimní narcis spojován s blízce příbuzným západomediteránním druhem Narcissus serotinus, který ve skutečnosti roste jen v Portugalsku, Španělsku a Maroku. Jak ukázaly nejnovější studie, druh zřejmě povstal z hybridizace N. serotinus a dalšího příbuzného druhu Narcissus elegans.
Narcissus obsoletus
Narcissus obsoletus
Narcissus obsoletus
Narcissus obsoletus
Narcissus obsoletus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17.–19. 9. 2014 (Itálie, Apulie: Santa Cesarea Terme, Galatina a Porto Selvaggio).