Syn.: Hermione angustifolia (Curtis ex Haw.) M. Roem., Narcissus angustifolius Curtis ex Haw., Narcissus exertus (Haw.) Pugsley, Narcissus ledroensis Evers, Narcissus longipetalus Schleich. ex Steud., Narcissus majalis var. exertus Haw., Narcissus poëtarum Haw., Narcissus poëticus var. poëtarum (Haw.) Baker, Narcissus poëticus var. radiiflorus (Salisb.) Baker, Narcissus poëticus var. stellaris (Haw.) Baker, Narcissus radiiflorus Salisb., Narcissus seriorflorens Schur, Narcissus stellaris Haw., Narcissus stelliflorus Schur
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Narcissus poëticus subsp. radiiflorus

Rozšíření: Areál tohoto poddruhu se rozkládá pravděpodobně ve východní části rozšíření druhu, a to od Alp na Apeninský poloostrov, v Karpatech a na Balkáně, naproti tomu nominátní poddruh Narcissus poëticus subsp. poëticus se přirozeně vyskytuje v jihozápadní části areálu druhu.

Ekologie: Stanovištěm jsou podmáčené, často slatinné louky v podhůří a v horách. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1500 m.

Narcissus poëticus subsp. radiiflorus

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–40 cm, s podzemní cibulí v papírovitém světlém obalu. Listy jsou pouze přízemní, pásovité, 5–8 mm široké, sivozelené. Šestičetné vonné květy vyrůstají jednotlivě na koncích smáčknutých stvolů, na bázi jsou obdány blanitým toulcem; okvětní trubka je 2–3 cm dlouhá, zelenavá, okvětní cípy jsou obvejčité až obkopinaté, 2,2–3 cm dlouhé, sněhově bílé, na bázi klínovitě zúžené, většinou se nepřekrývají; pakorunka je žlutá, na okraji vroubkovaná a červená, má 8–10(–12) mm v průměru; všech 6 tyčinek dosahuje do stejné výšky; semeník je spodní. Plody jsou elipsoidní tobolky.

Poznámka: Odlišení bílých narcisů je dosti komplikované; zdá se, že pěstované rostliny jsou odvozeny spíše od západoevropského poddruhu Narcissus poëticus subsp. poëticus. Ten se liší květy s cípy širšími, k bázi méně výrazně zúženými a navzájem se překrývajícími a širší pakorunkou; znaky jsou však spíše kvantitativní. Ve střední Evropě v Alpách a Karpatech roste na přirozených stanovištích zřejmě jen Narcissus poëticus subsp. radiiflorus, místy ale nominátní poddruh také zplaňuje.

Narcissus poëticus subsp. radiiflorus
Narcissus poëticus subsp. radiiflorus
Narcissus poëticus subsp. radiiflorus
Narcissus poëticus subsp. radiiflorus
Narcissus poëticus subsp. radiiflorus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 5. 2014 (Rakousko, Horní Rakousy, Spital am Pyhrn).