Syn.: Anactinia hookeri J. Remy, nom. illeg., Aster nardophyllum Kuntze, Baccharis bryoides (Lam.) Pers., Chiliotrichum darwinii Hook. f., Chiliotrichum humile Hook. f., Chiliotrichum kingii Hook. f., Conyza bryoides Lam., Microchaete humilis (Hook. f.) Sch. Bip., Nardophyllum darwinii (Hook. f.) A. Gray, Nardophyllum humile (Hook. f.) A. Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Nardophyllum bryoides

Rozšíření: Druh jižní části Jižní Ameriky, vyskytuje se v argentinské Patagonii a v přiléhajících oblastech jižního Chile, od argentinské provincie Neuquén na severu až po Ohňovou zemi na jihu.

Ekologie: Roste v patagonské stepi a na horských suchých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od prosince do února.

Nardophyllum bryoides

Popis: Bohatě větvený, k zemi přitisklý keř poduškovitého až polokulovitého habitu, 2–100 cm vysoký, s větvemi hustě olistěnými, chlupatými. Listy jsou podlouhle kopinaté, 2–9 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, zahnuté, celokrajné, na vrcholu tupé, po obou stranách chlupaté nebo olysalé. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví, jsou přisedlé; zákrov je válcovitý, 9–13 mm dlouhý a asi 5 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, vnější listeny jsou 2,5–6 mm dlouhé, vnitřní 6–12 mm dlouhé; trubkovitých květů je 8–15(–20), jsou oboupohlavné, žluté, trubka je 4,5–9 mm dlouhá, cípů je 5, jsou až 1,7 mm dlouhé, čnělka je 2ramenná, až 5 mm dlouhá. Plodem je nažka, 4–6,5 mm dlouhá, s chmýrem až 8 mm dlouhým.

Nardophyllum bryoides
Nardophyllum bryoides
Nardophyllum bryoides
Nardophyllum bryoides
Nardophyllum bryoides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares).