Syn.: Aster staehelinoides Kuntze, Barnadesia lanata Meyen, Dolichogyne candollei J. Rémy, Dolichogyne gnaphalioides DC., Dolichogyne staehelinoides DC., Gochnatia revoluta D. Don ex Hook. et Arn., Nardophyllum candollei (J. Rémy) F. Meigen, Nardophyllum revolutum Hook. et Arn., Nardophyllum staehelinoides Macloskie, Pentaphorus rosmarinifolius Gillies ex Hook. et Arn.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Nardophyllum lanatum

Rozšíření: Velmi malý areál se rozkládá ve střední části Chile v regionech Valparaíso, Santiago a O’Higgins.

Ekologie: Roste v oblastech s vlhčí mírnou zimou (ale snáší poklesy teplot až k -15 °C) a s horkým suchým létem, s ročním úhrnem srážek 400–800 mm.

Nardophyllum lanatum

Popis: Bohatě větvený stálezelený keř, dorůstá výšky 60–80 cm; větvičky jsou přímé, hranaté, šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, asi 1 cm dlouhé, oboustranně šedobíle plstnaté, celokrajné a podvinuté. Úbory tvoří chocholík; zákrov je válcovitý, 1–2 cm dlouhý, listeny jsou 4řadé, blanité; květů je 4–5, oboupohlavných, trubkovitých, žlutých. Nažky jsou hranaté, chlupaté, chmýr je péřitý.

Poznámka: Do rodu Nardophyllum se řadí sedm druhů, které rostou na jihozápadě Jižní Ameriky v Bolívii, Argentině a Chile.

Nardophyllum lanatum
Nardophyllum lanatum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).