Syn.: Nassauvia abbreviata (Hook. et Arn.) Dusén, Nassauvia subspinosa (Phil.) Albov, Panargyrum abbreviatum Hook. et Arn., Panargyrum subspinosum Phil.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Nassauvia aculeata
Rozšíření: Roste od střední Chile na jih až po Ohňovou zemi, taktéž v sousední Argentině.
Ekologie: Roste ve vegetaci na mělkých písčitých půdách nebo na skalkách a v suchých trávnících, na jihu od hladiny moře až do nadmořských výšek 800 m, v severní části areálu podél horní hranice lesa.
Nassauvia aculeata
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř se stonky na bázi větvenými a dřevnatějícími, řídce hedvábitě chlupatými, vystoupavými nebo přímými, vysokými 3–15 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, v dolní části stonků nahloučené do víceméně kompaktních růžic, výše oddálené, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 0,5–2,5 cm dlouhé a 1–4 mm široké, tuhé, lysé nebo řídce přitiskle hedvábitě chlupaté, často s 1–2 páry dlouhých ostnů po stranách, řidčeji celokrajné, trnovitě zakončené. Úbory jsou jednotlivé nebo v chudých chocholících; zákrovní listeny jsou dvouřadé, vnitřní delší než vnější, kopinaté, 6,5–8 mm dlouhé, světle zelené, s hnědým pruhem podél střední žilky a často na okraji blanité, na vrcholu s trnem; květů v úboru je většinou 5, jsou jazykovité, oboupohlavné, výrazně dvoupyské, bílé nebo růžové, vnější pysk je 3–3,5 mm dlouhý, s 3 zoubky, vnitřní je kratší, dvouklaný. Nažky jsou asi 3 mm dlouhé, čihovité, lysé; chmýr tvoří asi 50 péřitých štětinek.
Poznámka: Dosti proměnlivý druh, podle některých badatelů se rozpadá do více samostatných taxonů.
Nassauvia aculeata
Nassauvia aculeata
Nassauvia aculeata
Fotografoval Jindřich Houska, dne 1. 3. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, nad jezerem Nordenskjold).