Syn.: Boopis gayana Phil., Boopis breviflora Phil., Boopis oocaulis Kuntze, Boopis sanjuanina Hieron, Calycera andina Miers, Calycera ventosa Meyen, Nastanthus agglomeratus Miers, Nastanthus gayanus (Phil.) Miers, Nastanthus gilliesii Miers, Nastanthus pinnatifidus Miers, Nastanthus ventosus (Meyen) Miers
Čeleď: Calyceraceae R. Br. ex Rich.

Gamocarpha ventosa

Rozšíření: Roste v Andách podél chilsko-argentinské hranice, od argentinské provincie La Rioja na severu po Neuquén na jihu a v přiléhajících regionech Chile.

Ekologie: Vyskytuje se vysoko v horách nad horní hranicí lesa, na kamenitých místech na mělkých skeletovitých půdách, ale s dostatkem podzemní vody. Lokality jsou známy z nadmořské výšky 2400–4200 m. Kvete od prosince do ledna.

Nastanthus ventosus

Popis: Vytrvalá bylina s masitým kořenem, dorůstá výšky 2,5–10(–15) cm. Dužnaté listy tvoří přízemní růžici, jsou kopisťovité, 3–12 cm dlouhé, peřenolaločnaté, úkrojky jsou tupé. Lodyha je silná, větvená, s šupinovitými listy; nese bohatě větvené květenství s 20–150 květy, připomínající květák, které může dorůstat 5–20 cm v průměru, větvičky jsou dužnaté a částečně navzájem srůstají; pod oboupohlavnými květy jsou trojúhelníkovité zpeřené listeny, které po 8–12 srůstají a tvoří jakýsi zákrov; kališních lístků je 5, na bázi srostlých; koruna je nálevkovitá, zelenavá, korunní trubka je 2–2,5 mm dlouhá, lem je tvořen 5 trojúhelníkovitými, asi 1 mm dlouhými cípy; tyčinek je 5, přirostlých ke korunní trubce; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, tvoří jednopouzdý spodní semeník s nitkovitou čnělkou a hlavatou bliznou. Plody jsou 2–8,5 mm dlouhé nažky s 5 žebry, ukryté ve vytrvalém kalichu.
Poznámka: Nevelká čeleď Calyceraceae sdružuje vzhledem kuriózní byliny celkem v 6 rodech; počet druhů v přehledech kolísá mezi 40–60. Rostou v Jižní Americe od Ekvádoru až po Ohňovou zemi, i na Falklandech. Čeleď je příbuzná hvězdnicovitým (Asteraceae), od nichž se však odlišuje zpeřenými listeny, které tvoří zákrov, a volnými prašníky.

Gamocarpha ventosa
Gamocarpha ventosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 2. 2012 (Argentina, provincie Mendoza, okolí hory Aconcagua).