Syn.: Asteriscus stenophyllus (Link) Kuntze, Asteriscus stenophyllus var. filifolius (G. Kunkel) A. Hansen et Sunding, Bubonium graveolens subsp. stenophyllum (Link) Halvorsen, Buphthalmum stenophyllum Link, Nauplius graveolens subsp. stenophyllus (Link) Wiklund, Nauplius stenophyllus (Link) Webb, Odontospermum stenophyllum (Link) Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Asteriscus graveolens subsp. stenophyllus
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrově Gran Canaria. Druh Asteriscus graveolens se vyskytuje v mediteránních oblastech severní Afriky a Blízkého východu, na Kanárské ostrovy zasahuje jen na ostrov Gran Canaria, a to v nominátní subspecii a poddruzích A. g. subsp. odorus (ten se vyskytuje i v severozápadní Africe) a A. g. subsp. stenophyllus (jen Gran Canaria).
Ekologie: Roste na suchých skalách a útesech, v pásmu od 50 do 500 m n. m., a to výhradně na jihozápadě ostrova Gran Canaria. Kvete od března do června.
Popis: Nízký keř, 15–40 cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou čárkovité, celokrajné, chlupaté, úbory zhruba 2 cm široké, jazykovité i trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka.
Asteriscus graveolens subsp. stenophyllusAsteriscus graveolens subsp. stenophyllus
Asteriscus graveolens subsp. stenophyllus
Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, severně od San Nicolás de Tolentino – Mirador del Balcón).