Syn.: Lithospermum apulum (L.) Vahl, Lithospermum luteum Cand., Margarospermum apulum (L.) Decne., Myosotis apula L., Rhytispermum apulum (L.) Rchb.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Neatostema apulum
Rozšíření: Druh Středozemí, vyskytuje se v celé oblasti, také na Kanárských ostrovech a na ukrajinském Krymu. Byl zavlečen i do Austrálie.
Ekologie: Roste na kamenitých stráních a svazích, na suchých trávnících, pastvinách, ale i v lemech křovin, při okrajích cest, na narušovaných půdách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Vykvétá od března do června.
Neatostema apulum
Popis: Jednoletá bylina, 3–25(–30) cm vysoká, lodyhy jsou vystoupavé až přímé, v horní části větvené, štětinatě chlupaté. Přízemní listy jsou kopinaté až kopisťovité, 45(–60) × 7(–11) mm, lodyžní střídavé, úzce kopinaté, 45(–70) × 6(–10) mm, chlupaté. Květenství je vrcholičnaté, květy jsou uspořádané ve vijanech, kališní cípy jsou úzce vejčité, 3–4 mm dlouhé, o něco kratší než korunní trubky, květy 5četné, koruny nálevkovité, mají zhruba 6 mm v průměru, jsou žluté. Plodem je tvrdka.
Poznámka: Jediný druh rodu, byl vyčleněn teprve v roce 1953. Předtím býval řazen převážně ke kamejkám (Lithospermum).
Neatostema apulumNeatostema apulum
Neatostema apulum
Fotografováno v dnech 27. 3. 2010 (Kypr, severozápadně od Lefkary).