Syn.: Cucurbitaria cinnabarina (Tode) Grev., Cucurbitaria ochracea (Grev. et Fr.) Kuntze, Cucurbitaria purpurea (L.) Kuntze, Ephedrosphaera decolorans (Pers.) Dumort., Helvella purpurea (L.) Schreb., Knyaria purpurea (L.) Pound et Clem., Knyaria vulgaris (Tode) Kuntze, Nectria cinnabarina var. ribis (Tode) Wollenw., Nectria fuscopurpurea Wakef., Nectria ochracea Grev. et Fr., Nectria purpurea (L.) G. W. Wilson et Seaver, Nectria ribis Niessl, Sphaeria cinnabarina Pers., Sphaeria cinnabarina Tode, Sphaeria cinnabarina O. G. Costa, Sphaeria decolorans Pers., Sphaeria decolorans Pers. var. decolorans, Sphaeria fragiformis Sowerby, Sphaeria ochracea Grev. ex Fr., Tremella purpurea L., Tubercularia confluens Pers., Tubercularia vulgaris Tode – hlívenka obecná, rážovka ruměnná
Čeleď: Nectriaceae Tul. et C. Tul. – rážovkovité
Nectria cinnabarina
Rozšíření a ekologie: Vyskytuje se hojně po celý rok na odumírajících a opadaných větvičkách a slabších kmenech listnatých stromů a keřů, v lesích, křovinách, parcích i zahradách. Upřednostňuje javor, lípu a rybíz.
Popis: Rozmnožuje se pohlavně i nepohlavně – vytváří dvě formy plodnic. Perithecia perfektní formy se tvoří v hromádkách na společném stromatickém polštářku a prorážejí pokožku hostitele. Jednotlivé plodničky jsou široké 0,4–0,5 mm, kulovité až oválné, rumělkově červené, na povrchu jemně bradavčité. Výtrusy se po dozrání uvolňují z otvoru na temeni, mají velikost 12–23 × 4–8 µm. Imperfektní (nepohlavní) forma Tubercularia vulgaris jsou pleťově až světle rumělkově zbarvené bochánky o průměru 1–3 mm, na jejichž povrchu se tvoří konidie. Obě formy vyrůstají často společně.
Nectria cinnabarina
Záměny: Podobná je rážovka červcová (Nectria coccinea), která tvoří skupinky šarlatově zbarvených plodniček v kůře především buků.
Využití: Nekonzumuje se.
Nectria cinnabarinaNectria cinnabarina
Nectria cinnabarina
Fotografováno ve dnech 17.4., 21. a 26. 9. 2008 (u Roztok).