Syn.: Alberta loranthoides (Hook. f.) Cavaco, Nematostylis loranthoides Hook. f., Pavetta anthophylla A. Rich. ex DC.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Nematostylis anthophylla
Rozšíření: Endemit Madagaskaru. Roste v horských oblastech, které se táhnou nad východním pobřežím ostrova, i na centrálních plošinách. Zaznamenán byl v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Toamasina a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm je nezapojená vegetace řídkých nízkých křovin a trávníků na mělkých kamenitých půdách, nejčastěji v horách a v okolí skalních masivů. Lokality leží v nadmořské výšce (400–)800–2000 m. Zveličený kališní lístek slouží jako atraktant při opylování, napomáhá ale také šíření plodů za pomoci větru.
Nematostylis anthophylla
Popis: Bohatě větvený keř nebo polokeř, dorůstá výšky 0,3–1 m. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, poněkud dužnaté, eliptické až vejčité, (1,3–)2,5–7,5 cm dlouhé a (0,4–)1–6 cm široké, lysé nebo v mládí chlupaté, na bázi klínovité, se zvlněným okrajem, na vrcholu krátce zašpičatělé; palisty jsou drobné, zašpičatělé, opadavé. Přisedlé 5četné květy vyrůstají v 2–4 krátkých, strboulovitě stažených vějířcích na koncích větviček; listeny jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, nestejné, 4 jsou trojúhelníkovité až obvejčité, 2–5 mm dlouhé, jeden je zveličený, eliptický až obvejčitý, 0,8–2 cm dlouhý, sytě červený; koruna je řepicovitá, s rovnou nebo slabě zakřivenou trubkou 1,5–2,5 cm dlouhou, na bázi červenou, výše na trubce a na cípech přecházející do oranžové až žluté, cípy jsou vejčité, 1,6–3,4 mm dlouhé; tyčinky jsou přirostlé ke korunní trubce; semeník je spodní, 2pouzdrý, v každém pouzdře má po jednom vajíčku, čnělka je slabě zakřivená, 2,6–4,2 cm dlouhá, s kyjovitou bliznou. Plod je elipsoidní, nepukavý, 3–7 mm dlouhý a 2–3 mm široký, na vrcholu s vytrvávajícím zveličeným kališním lístkem.
Poznámka: Monotypický rod Nematostylis je blízce příbuzný rodu Alberta, jehož většina druhů se vyskytuje také na Madagaskaru. Oba rody vykazují bližší příbuznost s mořenovitými z jihovýchodní Asie než se zástupci této čeledi v Africe; analogii najdeme na Madagaskaru u celé řady dalších skupin, např. u palem.
Nematostylis anthophylla
Nematostylis anthophylla
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).