Syn.: Marica candida Hassl., Trimezia candida (Hassl.) Ravenna
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Neomarica candida
Rozšíření: Druh jižní Brazílie (Mata Atlântica), severní Uruguaye, severovýchodní Argentiny a východní Paraguaye, nejdále na severovýchod zasahuje až do brazilských států Rio de Janeiro a São Paulo. Bývá vysazován v mnoha tropických oblastech světa jako okrasná rostlina.
Ekologie: Roste v pobřežní křovinaté vegetaci, obvykle ve vegetační formaci restinga. Kvete od srpna do dubna.
Neomarica candida
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 30–45 cm vysoká. Listy jsou mečovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, s jedinou střední žilkou. Stvol je přímý, křídlatý, toulec je bylinný, vnitřní listen je výrazně menší než listen vnější a je přisedlý, vzpřímený; květy dosahují v průměru 8–9 cm, vnější okvětní cípy jsou odstálé, z převážné většiny bílé, jen na bázi nažloutlé a pokryté červenohnědou kresbou, vnitřní okvětní cípy jsou vzpřímené, v horní části dozadu zahnuté, na bázi nažloutlé a rovněž červenohnědě skvrnité, v horní části bílé s dosti širokými modrými pruhy, které vytvářejí vlastně až dojem modrých vrcholů těchto cípů; nitky tyčinek jsou krátké, žluté, prašníky jsou namodralé až nazelenalé. Plodem je tobolka.
Záměny: Byť byla už v dávné minulosti (1978) zpracována dokonce i kvalitními fotografiemi bohatě doplněná revize celého rodu, dosti často bývá právě tento druh zaměňován především s druhem Neomarica northiana, někdy je dokonce označován za výrazně odlišný druh Neomarica gracilis.
Neomarica northiana je o něco vyšší (nad 50 cm) a lze ji dobře rozlišit podle žlutých a nachově pruhovaných okrajů zahnuté horní třetiny vnitřních okvětních cípů, takže jen jejich klínovitý střed zůstává modře pruhovaný (N. candida má celou tuto oblast pruhovanou výrazně sytě modře), navíc N. northiana má prašníky vždy žluté (N. candida má prašníky namodralé či až nazelenalé).
Neomarica gracilis má vnitřní okvětní cípy v horní třetině v podkladu bílé, jen úzce hnědě nebo fialově pruhované a až při špičce s výraznější fialovou skvrnkou; navíc její prašníky jsou žluté.
Poznámka: K neotropickému rodu Neomarica je v současnosti řazeno zhruba 30 druhů, jsou uváděny z oblasti od jižního Mexika až po severní Argentinu. Většina z nich se vyskytuje v Brazílii. Blízce příbuzným je rovněž neotropický rod Trimezia.
Neomarica candida
Neomarica candida
Neomarica candida
Neomarica candida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 9. 2018 (Svazijsko, Lobamba, pěstované rostliny).