Syn.: Claytonia australasica Hook.f., Claytonia australasica var. alpina F. Muell, Montia australasica (Hook. f.) Pax et K. Hoffm., Paxia australasica (Hook. f.) Ö. Nilsson
Čeleď: Portulacaceae Juss. – šruchovité
Neopaxia australasica
Rozšíření: Nativní v Austrálii a na Novém Zélandu.
Ekologie: Vodní rostlina v pomalu tekoucích potocích nebo mokřadní rostlina na vlhkých místech s dostatkem světla, v bažinách, rašeliništích, u jezer a v průsacích na kamenité půdě v horských polohách, často vytváří kobercový porost. Roste v nadmořských výškách 0–1500 m.
Neopaxia australasica
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými stonky, kořenující v uzlinách. Ve vzrůstu je variabilní v závislosti na podmínkách růstu. Listy střídavé nebo ve skupinách v uzlinách, čárkovité až úzce kopinaté, většinou tupé. Rostliny rostoucí ve vodě mají stonky až 40 cm dlouhé, listy až 12 cm dlouhé, vynořující se nad hladinu. Mokřadní rostliny bohatě odnožují, internodia jsou krátká, v uzlinách trsy kvetoucích stonků, listy 1,2–5 cm dlouhé. Květy o průměru 1,5–2 cm po 1–4 v terminálních vrcholících na stopkách 0,4–2,5 cm dlouhých, listeny suchomázdřité. Kališní lístky 2–3 mm dlouhé, okrouhlé, korunní lístky až 10 mm dlouhé, obvejčité, spojené na bázi v krátkou trubku, bílé nebo světle růžové. Tyčinek 5, blizna se třemi rameny. Kvete po celý rok. Plodem je téměř kulovitá tobolka 2,5–3,5 mm dlouhá, semena černá, čočkovitá o průměru 1–1,5 mm.
Využití: Půdopokryvná rostlina pro trvale vlhké okraje vodních ploch.
Neopaxia australasica
Neopaxia australasica
Neopaxia australasica
Fotografováno dne 3. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Mt. Iron Scenic Reserve).