Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité
Nepenthes ampullaria
Rozšíření: Pralesy jihovýchodní Asie (Thajsko, Malajsie, Sumatra, Borneo, Nová Guinea). Ve zbytku světa je pouze pěstována.
Ekologie: Tato láčkovka roste ve stinných vlhkých tropických pralesích, a to od pobřeží až do 2 100 m n. m., na půdách chudých na živiny.
Popis: Stálezelená masožravá liána. Čepel listu je přeměněna v láčku, do které láčkovky chytají a ve které tráví svou kořist a naopak řapík listu je rozšířen v „list“. Běžně je nad láčkou umístěno víčko, které ji chrání proti spadu suchého listí a dalších nečistot a umožňuje vstup pouze hmyzu. Tento druh má však víčko podstatně redukované a obrácené směrem od láčky a živí se hlavně rozkládáním spadaného listí. Nektaria lákající hmyz přítomná u jiných druhů na víčkách láček zde často úplně chybí. Tato masožravka je tedy v podstatě „vegetarián“. Pro získání co největšího množství spadaného organického materiálu vytváří na zemi koberce láček. Rostlina je dvoudomá. Na rozdíl od ostatních druhů rodu Nepenthes je květenstvím lata. Květy jsou čtyřčetné, pravidelné, okvětní lístky zelené. Plodem je tobolka se čtyřmi semeny.
Nepenthes ampullariaNepenthes ampullaria
Nepenthes ampullaria
Nepenthes ampullaria
Fotografováno dne 27. 7. 2004 (Indonésie, ostrov Siberut).