Syn.: Nepenthes phyllamphora Willd., Phyllamphora mirabilis Lour.
Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité
Nepenthes mirabilis
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem, který se táhne od jižní Číny přes Vietnam a Laos do Malajsie, dále roste na Filipínách, v Indonésii, na Filipínách, v Mikronésii, na Nové Guineji a přilehlých ostrůvcích, také v australském Queenslandu.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, v křovinách, ale i na travnatých nebo narušených plochách, často v mokřadech, ale i na místech dosti výsušných (pak jsou rostliny obvykle drobné). Vystupuje do nadmořské výšky kolem 400 m.
Nepenthes mirabilis
Popis: Přímá nebo liánovitě rostoucí dvoudomá bylina, lodyhy jsou až 2 m dlouhé. Dolní listy tvoří přízemní růžici, jsou téměř přisedlé, kopinaté, až 10 cm dlouhé, na bázi objímavé, na okraji obvykle zoubkované, zakončené úponkem kratší než čepel a na jeho konci s úzce vejcovitou až válcovitou láčkou 2–7 cm dlouhou, s dvěma křídly, jednoduchými i hvězdovitými chlupy a okrouhlým víčkem; lodyžní listy jsou řapíkaté, s čepelí kopinatou, 10–25 cm dlouhou, celokrajnou nebo zoubkovanou, úponek bývá zdéli čepele, nese válcovitou, na bázi poněkud rozšířenou láčku 6–21 cm dlouhou, lysou nebo s roztroušenými různorodými chlupy, po stranách s 2 třásnitými křídly, s ústím 1,5–5 cm širokým a vejčitým až podlouhlým víčkem asi 4,5 cm dlouhým. Květenství je hrozen 20–50 cm dlouhý; květní stopky jsou 0,5–1,5 cm dlouhé; květy jsou 4četné; v samčích květech jsou okvětní lístky eliptické nebo podlouhlé, 5–8 mm dlouhé, červené až červenofialové, tyčinky tvoří jeden kruh; samičí květy mají okvětní lístky jen asi 5 mm dlouhé, rovněž červené, semeník je elipsoidní, stopečkatý, se světlými chloupky. Plodem je válcovitá tobolka 1,5–3 cm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Na Palau je tato láčkovka takřka všudypřítomná, zejména častá je v polopřirozené vegetaci tamních savan, kde došlo k degradaci půd do velmi chudého substrátu.
Nepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilisNepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilisNepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilisNepenthes mirabilis
Nepenthes mirabilisNepenthes mirabilis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, 19. a 22. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, ostrov Koror, Ngermid; ostrov Babeldaob, Airai, za letištěm a Melekeok).